fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Nudny koniec tygodnia

Najmocniej rosły indeksy deweloperów i banków. Dwie duże instytucje finansowe z WIG20: Pekao SA i BRE Bank, zanotowały ponad 5-proc. zwyżki w skali pięciu ostatnich sesji.
Rzeczpospolita
Po dość dynamicznym początku notowań w południe zapał inwestorów osłabł. WIG 20 zyskał ostatecznie 0,26 proc.
Czwartkowe notowania na nowojorskiej giełdzie przebiegały pod znakiem zwyżek. Inwestorzy z optymizmem przyjęli zaskakująco dobre wyniki kwartalne aluminiowego koncernu Alcoa, lepsze od oczekiwań okazały się też dane z rynku pracy.
W jeszcze lepszych nastrojach byli gracze z chińskiego rynku. Indeks Shanghai Composite zyskał w piątek 4,76 proc. i był to trzeci największy wzrost tego indeksu w tym roku. Te doskonałe nastroje nie udzieliły się natomiast inwestorom z Warszawy, gdzie indeksy co prawda przez większą część dnia były na plusie, ale bardzo niewielkim. Ostatecznie WIG20 zyskał 0,26 proc. i wyniósł 2211 pkt.
– Za nami nudna sesja zarówno na polskiej giełdzie, jak i światowych rynkach. Widać wyraźne wyczekiwanie na kolejne informacje, które mogą wpłynąć na decyzje inwestorów – mówi jeden z warszawskich maklerów. Mimo to warszawscy inwestorzy kończyli tydzień w dobrych nastrojach. Główne indeksy zakończyły ostatnie pięć sesji na solidnych plusach. Wskaźnik największych spółek zyskał 3,1 proc. Dobrze w całym tygodniu, jak i na piątkowej sesji zachowywały się akcje KGHM i Pekao SA, które obok BRE Banku zyskiwały najmocniej z e-spółek WIG20. W przypadku Pekao pozytywny wpływ na zachowanie kursu mogła mieć rekomendacja analityków Goldman Sachs, którzy liczą, że kurs z obecnych 157 zł wzrośnie do 206 zł. W piątek papiery banku przy najwyższych na rynku obrotach zyskały 1 proc. Akcje KGHM zyskały 2 proc. Inwestorzy nie zareagowali natomiast na zapowiedź podniesienia prognoz finansowych przez inną spółkę wydobywczą – kopalnię Bogdanka. Jej kurs wzrósł w piątek jedynie o 0,9 proc. W USA notowania rozpoczęły się na minusach, ale potem indeksy szły cały czas w górę. Zwyżki nie były jednak duże i nie przekroczyły 1 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA