Bony darowane przez firmę to opodatkowane świadczenie rzeczowe dla pracowników

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Z okazji rocznicy firmy dostałem od pracodawcy bony na zakupy. Firma chce je opodatkować, uważam jednak, że powinny być zwolnione z PIT. Przepisy mówią, że bony nie są świadczeniem rzeczowym. Czy nie oznacza to, że powinniśmy je zaliczyć do świadczeń pieniężnych, które są zwolnione z podatku do 380 zł rocznie?
[b]Odpowiada Elżbieta Puławska radca prawny, wspólnik w kancelarii Janowski Kulczycki Puławska [/b]Bony, które otrzymał pracownik, będą opodatkowane bez względu na ich wartość.Przypomnijmy, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=90BC21CDE99DE2E95057BA48C3470592?id=80474]ustawy o PIT[/link] wolne od podatku są otrzymane przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej rzeczowe oraz pieniężne świadczenia pokryte w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do 380 zł rocznie. W przepisie tym jest jednak zastrzeżenie, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.Moim zdaniem bezsporne jest, że ustawodawca uznaje bony za świadczenie rzeczowe. Gdyby tak nie było, nie umieszczałby w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT wyłączenia bonów ze świadczeń rzeczowych z...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL