fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kto będzie w PiS drugim po prezesie Kaczyńskim

Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
W sobotę wybrany zostanie przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS. Jak? Kandydata zgłosi szef partii. Rada polityczna zagłosuje, czy go przyjąć
To część zmian w PiS, które wprowadził nowy statut partii. Przewodniczący komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości będzie miał takie kompetencje, jakie do tej pory mieli sekretarz generalny partii Jarosław Zieliński i przewodniczący Zarządu Głównego ugrupowania Joachim Brudziński łącznie (oba te stanowiska zostaną zlikwidowane).
– To będzie bardzo ważna osoba w partii – podkreśla Aleksandra Natalli-Świat, wiceszefowa PiS. Kandydata na nowe stanowisko zgłosi w sobotę Jarosław Kaczyński. Decyzję o jego powołaniu podejmie rada polityczna partii.
Kto zostanie obdarzony takim zaufaniem prezesa? Najprawdopodobniej nie będzie to ani Zieliński, ani Brudziński. Prezes nie będzie chciał wyróżniać żadnego z nich. Na wewnątrzpartyjnej giełdzie pojawia się kilka nazwisk.  Spekuluje się, że przewodniczącym komitetu wykonawczego mógłby zostać obecny wiceprezes partii Adam Lipiński, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Kaczyńskiego. Jednak Lipiński słynie z tego, że lubi działać w cieniu. Inni wskazują na Przemysława Gosiewskiego. – Tylko że trudno znaleźć kogoś, kto mógłby go zastąpić na stanowisku szefa klubu – mówi polityk PiS. Wśród kandydatów wymieniani też są Marek Kuchciński i Natalli-Świat. – Jednak to nazwisko zna tylko prezes, dlatego może być dużym zaskoczeniem – podkreślają politycy z partii Kaczyńskiego. Podczas sobotniego posiedzenia zostanie też uzupełniony skład komitetu politycznego – głównego organu decyzyjnego w partii. Brudziński i Zieliński byli do tej pory jego członkami w związku z funkcjami, jakie pełnili. Dlatego teraz będą musieli zostać wybrani jeszcze raz. Nowy statut zniósł też ograniczenia liczby członków komitetu politycznego, dlatego mogą się w nim pojawić nowe osoby, m.in. była minister, a obecnie posłanka Grażyna Gęsicka. Rada polityczna ma też zadecydować, kto będzie skarbnikiem partii. Tu zaskoczenia raczej nie należy się spodziewać – na tym stanowisku ma pozostać Teresa Kostrzewska-Gorczyca.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA