fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fiasko pierwszej aukcji Skarbu Państwa

Pod presją budżetu. Rząd musi się spieszyć ze sprzedażą nawet małych spółek. Do końca 2010 r. chce uzyskać z prywatyzacji 37 mld zł.
Rzeczpospolita
Pierwsze podejście do prywatyzacji spółki KolTram poprzez aukcję może nie dojść do skutku. Zakwestionował je urząd antymonopolowy
Spółka Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Cogifer Polska kupiła KolTram na pierwszej w historii aukcji prywatyzacyjnej, na której zaoferowano 100 proc. akcji firmy należącej do spółki Skarbu Państwa (właścicielem KolTramu jest Towarzystwo Finansowe Silesia). Aukcja, która odbyła się w kwietniu tego roku, zakończyła się pełnym sukcesem w ciągu zaledwie pięciu minut. Cenę wywoławczą wszystkich akcji KolTram ustalono na 80 mln zł. Po paru minutach doszła do 96 mln zł. Z Cogifer Polska rywalizowały jeszcze dwie firmy: Bieżanów Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe z Krakowa i czeska firma DT Vyhybkarna a strojirna.
Aby przejąć KolTram, Cogifer Polska musiał jeszcze uzyskać zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obie firmy działają bowiem w tej samej branży: specjalizują się w produkcji rozjazdów torowych (urządzeń służących do zmiany kierunku przejazdu z jednego toru na inny). I zgody nie dostał. Prezes UOKiK uznała, że po połączeniu obu firm konkurencja na rynku zostanie ograniczona. Dziś – jak napisała w uzasadnieniu – działają na nim trzy liczące się podmioty, po sfinalizowaniu transakcji lista ograniczyłaby się do dwóch, co mogłoby utrudnić zamawiającym negocjowanie warunków kontraktów.
Co teraz? – Przedsiębiorca zgłaszający zamiar koncentracji może się odwołać w ciągu 14 dni do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – mówi „Rz” Małgorzata Cieloch z biura prasowego UOKiK. Jednak w przypadku decyzji dotyczących fuzji i przejęć zdarza się to bardzo rzadko. Resort skarbu na razie nie chce deklarować, czy będzie powtarzać aukcję. – Ta decyzja to szkoda dla firmy – mówi „Rz” Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. – Nie oznacza jednak końca prywatyzacji. Jak pisaliśmy tydzień temu, nowa forma prywatyzacji, jaką są aukcje, w kryzysie nie zdaje egzaminu. Do tej pory ministerstwo opublikowało ogłoszenia o dziewięciu publicznych aukcjach, na których oferowano akcje lub udziały 21 spółek. Udało się sprzedać pakiety tylko dwóch.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA