fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Buzek porozmawia z Klausem

Jerzy Buzek
AFP
Jerzy Buzek spotka się w piątek o godzinie 11 w Pradze z prezydentem Vaclavem Klausem - dowiedziała się „Rz” w Brukseli.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiemu będzie pierwszym unijnym politykiem, z którym czeski przywódca porozmawia o swoich planach dotyczących traktatu lizbońskiego. Buzek planował wyjazd do Pragi od kilku dni, ale do końca nie było wiadomo, czy dojdzie do spotkania z Klausem. Wcześniej czeski prezydent nie odbierał telefonu od szwedzkiego premiera Fredrieka Reinfeldta, który kieruje obecnie Unią Europejską. A czeski premier, pytany w środę przez dziennikarzy o jego rozmowy z Klausem, odpowiedział: Kontaktują się szefowie naszych gabinetów.
Podpis Klausa jest niezbędny do zakończenia ratyfikacji traktatu lizbońskiego. Na razie czeski prezydent czeka na wyrok Sądu Konstytucyjnego. Według czeskiej konstytucji nie może odmówić podpisu, ale nie wyznacza mu ona terminu jego złożenia. [srodtytul]Reinfeld: Klaus chce uzupełnienia traktatu[/srodtytul]
- Rozmawiałem dziś przez telefon z prezydentem Klausem. By móc podpisać Traktat, Klaus poprosił o dodanie do niego dwóch zdań, odnoszących się do Karty Praw Podstawowych. Chce, by było to przyjęte przez Radę Europejską - powiedział premier sprawującej rotacyjne przewodnictwo UE Szwecji Fredrik Reinfeldt. - Powiedziałem mu, że jest to złe przesłanie w złym czasie dla UE. Nie chcę, by opóźniło to możliwie jak najszybsze wejście Traktatu w życie - mówił. Drugim warunkiem Klausa jest to, że Trybunał Konstytucyjny odrzuci prawną skargę, złożoną przez grupę senatorów w związku z Traktatem. Klaus nie przedstawił żadnych szczegółów na temat treści postulowanego uzupełnienia Traktatu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA