fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

UE zaakceptowała polską pomoc dla firm

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Elżbieta Glapiak
Komisja Europejska zatwierdziła polski plan pomocy przedsiębiorstwom w kłopotach z płynnością
- Plan został przygotowany, aby pomóc w utrzymaniu dotychczasowego poziomu zatrudnienia i zapobieganiu bankructwom. Jesteśmy zadowoleni, że sprzyja on inwestycjom i prowadzi do ożywienia koniunktury gospodarczej, a jednocześnie nie zakłóca konkurencji - mówi Neelie Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji.
Z pomocy będą mogły skorzystać firmy, które mają trudności finansowe na skutek ograniczenia akcji kredytowej przez banki. Plan przewiduje udzielanie pomocy w formie dotacji bezpośrednich i konwersji długów do dnia 31 grudnia 2010 r. Firmy będą mogły liczyć na dotacje bezpośrednie, np. pomoc na dokończenie inwestycji. Dofinansowanie może sięgnąć nawet pół miliona euro. Unijne środki będą dostępne także na zmianę profilu działalności. Inną formą wsparcia jest możliwość konwersji długów (np. na akcje).
Opracowany przez polski rząd program pomocy zakłada, udzielanie wsparcia do końca przyszłego roku. Nie będą jednak z niego mogły korzystać przedsiębiorstwa, które borykały się z problemami przed 1 lipca 2008 roku, czyli przed załamaniem rynku kredytowego. Bruksela podkreśla, że taka pomoc mieści się w ramach prawnych dotyczących wsparcia ze strony państwa, ułatwiających dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego. - Plan ten jest odpowiednim środkiem zaradczym umożliwiającym przeciwdziałanie poważnym zakłóceniom, które dotknęły całą polską gospodarkę - czytamy w uzasadnieniu. - Jest ograniczony w czasie, zgodny z odpowiednimi limitami i dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw, które nie miały trudności w dniu 1 lipca 2008 roku, dlatego też jest zgodny z art. 87 pkt 3 lit. b) Traktatu WE. Komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes powiedziała, że program został przygotowany, aby pomóc w utrzymaniu dotychczasowego poziomu zatrudnienia i zapobieganiu bankructwom. - Jesteśmy zadowoleni, że sprzyja on inwestycjom i prowadzi do ożywienia koniunktury gospodarczej, a jednocześnie nie zakłóca konkurencji - wyjaśniła Kroes. Komisja Europejska zatwierdzając plan podkreśliła, że władze polskie wykazały, iż plan jest niezbędny, proporcjonalny i właściwy jako środek zaradczy zapobiegający poważnym zakłóceniom, które mogłyby dotknąć całą polską gospodarkę. Z projektu programu przygotowanego przez Polskę wynika, że dotacje udzielane będą w ramach programów regionalnych, czyli w większości województw ich podziałem zajmą się urzędy marszałkowskie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA