fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Przewodniczący episkopatu o władzy i korupcji

Abp Józef Michalik
Rzeczpospolita
Abp Józef Michalik przypomniał, że od 1989 r. wszystkie rządy, niezależnie od opcji politycznej, zmagają się z problemem korupcji
Dlatego, podkreślał abp Michalik, ważne jest, by wszystkie partie miały w swoich szeregach ludzi uczciwych i prawych.
Przewodniczący episkopatu odniósł się do afery hazardowej wczoraj na konferencji, w przerwie dwudniowych obrad biskupów. Arcybiskup powiedział, że biskupi troszczą się również o życie publiczne – cieszą ich sukcesy i martwią sprawy niepokojące Ubolewał nad upadkiem autorytetów, do czego – jego zdaniem – przyczynia się m.in. destrukcyjny sposób mówienia o prezydencie czy premierze. Zaapelował o odpowiedzialność za wypowiadane słowa.
– Język publiczny się brutalizuje i zadaniem dla nas wszystkich jest uświadomienie sobie tego zjawiska i szukanie sposobu na wyjście z tej sytuacji – podkreślił abp Michalik, zapowiadając list biskupów na temat kultury języka. Ukaże się on w połowie przyszłego roku. W komunikacie po obradach biskupi zaapelowali do parlamentarzystów „o uchwalanie służących dobru Polaków ustaw, także odnoszących się do obrony życia nienarodzonych oraz prawnego zakazu stosowania zapłodnienia in vitro”. Episkopat podjął wczoraj zapowiadaną wcześniej decyzję o wprowadzeniu od przyszłego roku w seminariach duchownych okresu propedeutycznego. Będzie on trwał semestr lub dwa, ale nie wydłuży studiów seminaryjnych. Będzie to okres na lepsze przygotowanie duchowe kleryków, ale także do podjęcia studiów teologiczno-filozoficznych. W kilku seminariach w Polsce, m.in. w tarnowskim od 11 lat, okres propedeutyczny już istnieje i – jak podkreślał jego były rektor, a obecnie sekretarz episkopatu bp Stanisław Budzik – sprawdza się. Biskupi rozmawiali także o wizycie delegacji mnichów prawosławnych z Ostaszkowa, którzy zabrali z Polski kopię ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Episkopat ma nadzieję, że to początek pojednania polsko-rosyjskiego. Z uwagi zaś na duże zainteresowanie w Rosji kanonizacją abp. Szczęsnego Felińskiego biskupi mają nadzieję, że będzie on dobrym orędownikiem tego pojednania. Wczoraj wszedł w życie nowy statut episkopatu, który zmienia m.in. skład Rady Stałej. Nowością jest to, że wszedł do niej z urzędu prymas Polski oraz z wyboru dwaj biskupi pomocniczy: z Poznania Marek Jędraszewski i z Gniezna Wojciech Polak. Statut wzmacnia również pozycję biskupów diecezjalnych, którzy jako Rada Biskupów Diecezjalnych będą mogli podejmować decyzje. Dokument określa też obowiązki prymasa Polski.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA