fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Największa oferta od 1,5 roku

Brazylijski oddział największego hiszpańskiego banku Santander zamierza z oferty publicznej pozyskać 14,1 mld reali (22,4 mld zł)
Pieniądze te będą przeznaczone na rozwój działalności w szybko rozwijającej się największej latynoskiej gospodarce. Jej PKB w przyszłym roku ma wzrosnąć o 4,5 proc.
Jeśli ta emisja się powiedzie, przewidziana jest dodatkowa oferta i wtedy byłaby to największa oferta na świecie od półtora roku. W marcu 2008 r. amerykańska Visa sprzedała nowe akcje za ponad 19 mld dol. Santander zamierza do 2013 r. otworzyć w Brazylii 600 oddziałów i zwiększyć akcję kredytową. Hiszpański bank liczy na powodzenie oferty również dlatego, że indeks Bovespa giełdy w Sao Paulo wzrósł w tym roku o 67 proc. Inwestorów zachęcają prognozy szybkiego rozwoju gospodarczego Brazylii w wyniku zwiększenia popytu na surowce i rekordowo niskich stóp procentowych.
[wyimek]600 oddziałów chce otworzyć Santander w Brazylii[/wyimek] Santander, wywodzący się z hiszpańskiego miasta o tej samej nazwie, wszedł na brazylijski rynek poprzez akwizycje. W 2000 r. za 4,8 mld dol. kupił Estado de Sao Paulo, a w 2007 r. za 16 mld dol. odkupił od ABN Amro firmę Banco Real. Santander ma ponad 2 tysiące oddziałów w Brazylii, ale 70 proc. środków pozyskanych z oferty zamierza przeznaczyć na otwarcie nowych placówek. Obecnie oddział Santandera jest czwartym pod względem wielkości aktywów prywatnym bankiem w Brazylii i kontroluje 10 proc. rynku. Londyńska firma analityczna Evolution Securities przewiduje, że Santander do 2011 r. może zarobić 4 mld euro na brazylijskim rynku, podczas gdy jego zysk z bankowości detalicznej w Hiszpanii szacuje się na 3,2 mld euro. Z takim zastrzykiem finansowym bank będzie mógł zwiększyć akcję kredytową i poszerzyć ofertę o nowe usługi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA