fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

PZU: tekst ugody mają już posłowie

Ponad 1 mld zł kary zapłaci Skarb Państwa Eureko, jeżeli do końca 2012 roku PZU nie trafi na giełdę
– To kara maksymalna – powiedział na posiedzeniu Komisji Skarbu minister Aleksander Grad. – Będziemy mogli jej uniknąć, wykupując akcje PZU od Eureko po cenie z chwili zawierania ugody (ok. 290 zł za akcję – red.) – dodał. Podkreślił, że teraz role się odwróciły: to Skarbowi Państwa będzie zależeć na upublicznieniu akcji największego polskiego ubezpieczyciela.
[wyimek]4,77 mld zł wynosi odszkodowanie dla holenderskiego Eureko za wyjście kapitałowe z PZU[/wyimek] Wczorajsze posiedzenie Komisji Skarbu poświęcone było sytuacji w PZU w związku ze sporem z Eureko. Aleksander Grad przebył na nie z najważniejszymi osobami zespołu negocjacyjnego. Przekazał też przewodniczącemu komisji Tadeuszowi Aziewiczowi gruby niebieski segregator zawierający pełny tekst porozumienia z Eureko. Zapowiedział, że w najbliższych dniach dokument zostanie opublikowany na stronach internetowych resortu skarbu.
Opozycja zaatakowała ministra za ugodę z 2 października. Zakłada ona odzyskanie przez Skarb Państwa kontroli nad PZU i stopniową rezygnację holenderskiej firmy z tej inwestycji (dziś ma ona 23 proc. akcji ubezpieczyciela, Skarb Państwa 50,1 proc.). Docelowo jej udział w kapitale towarzystwa ma spaść poniżej 13 proc. Jako odszkodowanie za odstąpienie od międzynarodowego arbitrażu i rezygnację z praw do dodatkowych akcji PZU inwestor ma otrzymać łącznie 4,77 mld zł odszkodowania (3,55 mld zł z należnej Skarbowi Państwa dywidendy z PZU i 1,22 mld zł ze sprzedaży 4,9 proc. akcji spółki należących dziś do państwa podczas oferty publicznej). – To ogromna porażka – mówił poseł PiS Marek Suski. – Odszkodowanie dla Eureko obniża kapitał spółki, co może mieć negatywny efekt na rynku reasekuracyjnym – zarzucał. Podobnego zdania był Ryszard Zbrzyzny z Lewicy. – Co z tego, że nie zapłaci Skarb Państwa, ale PZU pomniejszy swoje kapitały – argumentował. Prezes PZU Andrzej Klesyk zapewnił jednak posłów, że nawet po wypłacie dywidendy (12,75 mld zł) spółka będzie posiadać kapitały ponaddwukrotnie przewyższające minimalny poziom wyznaczony przez nadzór finansowy (3,5 mld zł). Minister skarbu dodał, że w jego planach nie ma sprzedaży akcji PZU poniżej 50 proc. [i]Treść ugody ma być dostępna na stronie [link=http://www.msp.gov.pl]www.msp.gov.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA