fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Polska odznaczona Skamieliną Dnia

Podczas trwającej obecnie sesji negocjacji klimatycznych w Bangkoku Polska odznaczona została niechlubnym tytułem "Fossil of the day" ("Skamieliny dnia"), przyznawanym przez środowiska pozarządowe stronom blokującym postęp negocjacji
Polska zawdzięcza tę antynagrodę ostatniej wypowiedzi ministra finansów, Jacka Rostowskiego, który stwierdził, że "całkowicie nie do zaakceptowania jest, by biedne kraje europejskie musiały pomagać bogatym krajom europejskim w niesieniu pomocy krajom biednym w pozostałych częściach świata".
– Polska już trzy lata temu zdecydowała o wyjściu z grupy krajów z gospodarką w okresie przejściowym, rezygnując też z prawa do dotacji systemu ONZ. Tym samym przyjęła na siebie rolę dawcy pomocy rozwojowej. - mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu Klimat i energia WWF Polska. - Czas skończyć wreszcie z powtarzaniem, że jesteśmy za biedni, żeby pomagać innym. Polska nie może uchylać się od odpowiedzialności. Musi mieć sprawiedliwy udział w finansowaniu pomocy dla krajów uboższych. Nagroda "Fossil of the day" przyznawana jest przez organizacje członkowskie Climate Action Network (CAN) każdego dnia negocjacji klimatycznych od 1999 r. Polska po raz pierwszy otrzymała ją 1 grudnia 2008 r. podczas Konferencji Klimatycznej ONZ COP14 w Poznaniu. Premier Donald Tusk, który wygłaszał wówczas przemówienie otwierające, nie zawarł w nim żadnych konkretnych zobowiązań dla Polski, tak wyczekiwanych przez społeczność międzynarodową.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA