fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Pieniądze z Internetu

Fotorzepa, MW Michał Walczak
W sieci działają serwisy, na których możemy od innych osób pożyczyć różnej wielkości kwoty, kiedy potrzebujemy gotówki (m.in. kokos.pl, monetto.pl, finansowo.pl)
To tzw. social lending. Polega on na kojarzeniu online osób, które chcą wziąć pożyczkę, z chętnymi do udostępnienia swoich pieniędzy. To takie pożyczkowe Allegro.
Wbrew pozorom nie jest to jednak prosta i szybka metoda na pożyczkę. Wszystkie serwisy wymagają rejestracji, warto też wcześniej dokładnie przestudiować ich regulaminy, bo zawierają one wiele ograniczeń. Oto najważniejsze z nich:
- [b]Limity pożyczek.[/b] W [link=http://monetto.pl/]monetto.pl[/link] suma wszystkich pożyczek (także tych, o które się aktualnie staramy, uczestnicząc w aukcjach na portalu) nie może przekroczyć 200 tys. zł. [link=https://kokos.pl/]Kokos.pl[/link] zastrzega natomiast, że maksymalna kwota jednej pożyczki to najwyżej 500 zł. [link=https://www.finansowo.pl/]Finansowo.pl [/link]określa, że jeden pożyczkobiorca nie może zaciągnąć u jednego pożyczkodawcy zobowiązania wyższego niż 500 zł, podaje też dokładne terminy, na jakie można zaciągnąć pożyczkę (maksymalnie na rok).
- [b]Prowizje i dodatkowe opłaty.[/b] Serwisy pobierają określoną część kwoty pożyczki jako swoją prowizję (nawet do 1,5 proc.). Pamiętajmy, że możemy też płacić, i to niemało, np. za monity, jeśli nie spłacamy pożyczki na czas.
- [b]Systemy ocen.[/b] Serwisy mają też swoje sposoby na ocenę użytkowników – z komentarzami, opiniami, rankingami wiarygodności i sytuacji finansowej. Ma to utrudnić działanie oszustom, zachęcać do odpowiedzialnego zaciągania zobowiązań i do regularnych spłat. Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, takie portale współpracują z windykatorami, ubezpieczycielami i biurami informacji gospodarczych. Rejestrując się na nich, godzimy się jednocześnie, aby nasze dane osobowe trafiły także do podmiotów z nimi współpracujących.
- [b]Obowiązki klienta.[/b] Portale informują o regulacjach prawnych i podatkowych zawieranych umów, ale nie zdejmuje to z pożyczkobiorców obowiązków w tym względzie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA