fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Stawki za grunty rosną mimo kryzysu finansowego

Rzeczpospolita, Paweł Gałka
Ceny ziemi rolnej mogą wzrosnąć, nawet w miejscowościach dotychczas mało znanych i rzadko odwiedzanych
Zdaniem pośredników Ober-Haus mieszkańcy stolicy – o ile tylko mają odpowiednio zasobny portfel – coraz chętniej przenoszą się na wieś, szukając działek rolnych w odległości do ok. 50 km od Warszawy i przekształcając je w budowlane.
– Jest też grupa osób, których nie stać na kupno większego mieszkania w Warszawie, tymczasem 60 km od Warszawy koszt ziemi i postawienie na niej 100-metrowego murowanego domu wynosi około 300 tys. złotych – mówi Izabela Potrykus-Czachowicz z Ober-Haus. Najbardziej popularne i zarazem najdroższe lokalizacje to okolice Zalewu Zegrzyńskiego, Warki nad Pilicą, Białobrzegów czy rzeki Liw, gdzie cena 1 mkw. ziemi sięga 300 zł. Ze względu na rozwój agroturystyki klienci pośredników szukają odpowiednich miejsc na założenie gospodarstw głównie we wsiach położonych nad Wisłą i Pilicą, w okolicach Puszczy Kampinoskiej, Konstancina czy Ostromęczyna.
Tymczasem osoby szukające miejsca na agroturystykę w województwie pomorskim za najbardziej atrakcyjne lokalizacje uważają Pojezierze Kaszubskie i pas nadmorski. – Ponieważ coraz częściej rolnicy, z myślą o sprzedaży, dzielą swoją grunty rolne na mniejsze działki i przekwalifikowują na działki budowlane lub rekreacyjne, władze samorządowe pomagają np. w sprawnym podziale czy uzbrojeniu. Takim przykładem może być gmina Ustka, która już kilka lat temu opracowała i wprowadziła w życie plan zmierzający do przekwalifikowania dużych połaci gruntów niechętnie wykorzystywanych przez mieszkańców do produkcji rolnej w atrakcyjne działki budowlane – tłumaczy Przemysław Szkutnik z Ober-Haus. Dodaje, że jeszcze kilka lat temu można było kupić na Kaszubach ziemię rolną za 1 – 5 zł za 1 mkw., i to w atrakcyjnej lokalizacji. Teraz kupienie ziemi o dużej powierzchni, na której można zbudować siedlisko za 20 – 30 zł za metr, to prawdziwa okazja. W województwie łódzkim dużą popularnością cieszą się działki w Spale nad Pilicą oraz grunty zlokalizowane wokół Zalewu Sulejowskiego, które można kupić za 35 – 60 zł za metr, przy czym te z dostępem do wody stanowią wydatek rzędu 100 zł za 1 mkw. Coraz więcej osób poszukuje też działek rekreacyjnych oraz domów całorocznych w Grotnikach oddalonych 20 km od Łodzi, jednak dotychczasowi właściciele niechętnie sprzedają ziemię. Inną lubianą przez łodzian miejscowością letniskową są Sokolniki-Las, położone w powiecie zgierskim, 20 km od Łodzi. – Klienci coraz częściej szukają ziemi w nieznanych, małych miejscowościach, gdzie działki w ubiegłym roku kosztowały ok. 10 – 12 zł za 1 mkw. Obecnie, ze względu na duży popyt, są o ok. 20 proc. droższe – szacuje Monika Kaźmierczak z Ober-Haus. W rejonie Śląska i Podbeskidzia klienci szukają działek głównie w okolicach Bielska-Białej, Ustronia, Brennej, Wisły, Żywca oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obecnie na wsi ceny gruntów rolnych pod rekreację wynoszą 20 – 35 zł za 1 mkw., a gruntów budowlanych – 100 – 200 zł za 1 mkw. – Ceny gruntów rolnych nadal będą wzrastać. W ciągu pierwszego półrocza ziemia rolna na Górnym Śląsku, według danych Agencji Nieruchomości Rolnych, podrożała o 32 proc. [ramka][srodtytul]Ceny działek rolnych w popularnych lokalizacjach*[/srodtytul] >> Górny Śląsk – 40 – 120 zł za 1 mkw. >> Mazowsze – 60 – 160 zł za 1 mkw. >> Mazury – 45 – 100 zł za 1 mkw. >> Pomorze i Kaszuby – 30 – 130 zł za 1 mkw. >> Województwo łódzkie – 20 – 110 zł za 1 mkw. [ul][li] oddalonych do 50 km od dużych aglomeracji, z możliwością kwalifikacji na budowlane [/li][/ul] [i]źródło: Ober-Haus[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA