fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Buzek pociesza litewskich Polaków

Jerzy Buzek na Litwie. Wspólna konferencja prasowa z Dalią Grybauskait?
AFP
Problemy litewskich Polaków stały się jednym z najważniejszych tematów dzisiejszej wizyty przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka na Litwie
Mimo że oficjalny program wizyty szefa europarlamentu nie przewidywał spotkania z Polakami, po rozmowach z prezydent Dalią Grybauskait? Jerzy Buzek podszedł do grupy Polaków stojących pod pałacem prezydenckim z plakatami „Europo, broń naszych praw!”.
Według słów Buzka prezydent Litwy zapewniła, że już niedługo zostanie zalegalizowana oryginalna pisownia polskich nazwisk w litewskich oficjalnych dokumentach, o ile pozwoli na to Sąd Konstytucyjny. Dalia Grybauskait? miała go również zapewnić, że „krok po kroku wszystkie problemy Polaków na Litwie zostaną rozstrzygnięte, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość”.
Na uwagę jednego z pikietujących, że Polacy na Litwie już od blisko 20 lat słyszą podobne obietnice, przewodniczący europarlamentu odparł: „Nie przesadzajcie. Na pewno przed 25 laty było nieco inaczej. (...) Nigdy nie ma absolutnego szczęścia. Raj będziemy mieli tylko po śmierci”. Mniejszość polska na Litwie oskarża władze o prowadzenie systematycznej polityki wynaradawiania. Do najbardziej bolesnych problemów tutejszych Polaków (stanowią około 7 procent mieszkańców na Litwie) zalicza się systematyczne niszczenie polskich szkół, problemy ze zwrotem zagrabionej przez władze sowieckie ziemi, brak możliwości używania języka polskiego w sferze publicznej. W ostatnim czasie Polacy z Litwy coraz częściej apelują o pomoc Unii Europejskiej. – Rozstrzygamy problemy wszystkich mniejszości narodowych – powiedziała prezydent Litwy po spotkaniu z przewodniczącym PE. Podkreśliła jednak, że prawa mniejszości na Litwie nie są łamane. – Takich naruszeń ani Litwa, ani organizacje międzynarodowe nie odnotowały – zapewniała Dalia Grybauskait?. W czasie spotkań z panią prezydent, przewodniczącą litewskiego Sejmu Ireną Diegutien? oraz premierem Andriusem Kubiliusem Buzek rozmawiał też o problemach energetycznych Litwy i regionu bałtyckiego. Sporo uwagi poświęcono traktatowi lizbońskiemu i odbywającemu się w piątek referendum w Irlandii. Przewodniczący PE i przedstawiciele władz Litwy wyrazili nadzieję, że Irlandczycy opowiedzą się za traktatem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA