fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Witajcie w kinowym raju

25. WMFF zamknie projekcja „Zera” – debiutanckiego filmu Pawła Borowskiego, absolwenta stołecznej ASP
Monolith
Dziesięć dni w towarzystwie najlepszych światowych reżyserów i 150 filmów. Ogłoszono program jubileuszowego 25. WMFF
Plastelinowy „Esterhazy” Izabeli Plucińskiej oraz komputerowa „Metropia” Tarika Saleha otworzą 9 października Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy.
Pierwsza z animacji opowiada o upadku muru berlińskiego z perspektywy królików zamieszkujących strefę śmierci. Eksperymentująca z cyfrową grafiką „Metropia” jest futurystyczną wizją Europy poprzecinanej siecią metra.
– Naturalnym przedłużeniem scenografii, która pojawi się na ekranie, będzie Sala Kongresowa, gdzie film pokażemy – mówi Stefan Laudyn, dyrektor WMFF.
Na zamknięcie przewidziano również akcent polski – oklaskiwane na ostatnim festiwalu w Gdyni „Zero” Pawła Borowskiego. Poza tym będzie można obejrzeć 150 filmów z 57 krajów oraz ponad 100 krótkometrażówek wybranych na najbardziej prestiżowych światowych festiwalach.
Z Wenecji pojawi się słynny „Lourdes” Jessiki Hausner, z Cannes m.in. „Fish Tank” Andrei Arnold i „Pragnienie” Park Chan-Wooka, z Berlina „Mamut” Lukasa Moodyssona, z Sundance: „The Girlfriend Experience” Stevena Soderbergha, zaś z Gdyni uhonorowany Złotymi Lwami „Rewers” Borysa Lankosza.
Nie zabraknie stałych bywalców, znanych z poprzednich edycji festiwalu: Ventury Ponsa („Obcy”), Michela Gondry’ego („Cierń w sercu”), Elii Suleimana („Czas, który pozostał”) i Corneliu Porumboiu („Policjant, przymiotnik”). Wśród dodatkowych atrakcji zapowiedziano m.in. koncert The Festival Band.
Szczególnym pokazem 25. WMFF będzie wpisane 12 lat temu na indeks „Witajcie w życiu” Henryka Dederki.
Festiwal potrwa do 18 października w Multikinie Złote Tarasy, Kulturze oraz Kinotece.
[link=http://www.wff.pl/]www.wff.pl[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA