fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Już wiadomo, jak bić konia

Na warszawskim torze wyścigów konnych
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Dżokeje doszli do porozumienia z zarządem wyścigów konnych w Australii. Ustalili wspólnie zasady użycia bata. Koni o zdanie nie spytano.
[wyimek][b]Masz uwagi?[/b] Napisz do nas [mail=zwierzetailudzie@rp.pl]zwierzetailudzie@rp.pl[/mail] lub [b][link=http://blog.rp.pl/zwierzeta/2009/09/15/juz-wiadomo-jak-bic-konia/" "target=_blank]skomentuj na blogu[/link][/b][/wyimek]
Spór toczy się w australijskim świecie wyścigów konnych. W zeszłym tygodniu dżokeje, popierani przez właścicieli koni i trenerów, przeprowadzili jednodniowy strajk. Nie wykluczali też bojkotu prestiżowej imprezy jeździeckiej [link=http://src.racingvictoria.net.au/springracingcarnival/default.aspx" "target=_blank]Spring Carnival[/link], odbywającej się w dniach 30 września - 18 listopada.
Powodem zamieszania było nowe zarządzenie, wydane przez Australijski Zarząd Wyścigów Konnych, ograniczające liczbę dopuszczalnych smagnięć konia batem. W wyniku negocjacji restrykcje nieco złagodzono, a ostateczną decyzję przesunięto na luty. Spring Carnival odbędzie się.
[srodtytul]Ból czy zachęta do wysiłku?[/srodtytul]
- Będziemy ryzykować życiem. Bat daje nam kontrolę nad rozpędzonym koniem - ostrzegał dżokej Damien Oliver, gdy 1 sierpnia rygorystyczne zasady, dziś złagodzone, weszły w życie. Rzecznik Związku Dżokejów, Des O'Keefe, utrzymywał, że pejcz w ręku jeźdźca to także korzyść dla zwierzęcia. - Dla konia sportowego to zachęta do wysiłku, nie ból - opowiadał. Tłumaczył też, że bat przeciwdziała kolizjom koni, pomagając dżokejowi utrzymać je na właściwym torze.
Wtórował im trener Danny O'Brien. - Niestety, ludzie tworzący zasady nie są jeźdźcami i nigdy nimi nie byli - komentował.
[srodtytul]Widzowie mieli dość?[/srodtytul]
Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia szef zarządu wyścigów Andrew Harding zapewniał, że nie ugnie się w obliczu rewolty i tłumaczył, że to widzowie nie chcą już dłużej oglądać, jak dżokeje biczują zmęczone konie, by biegły szybciej. - Reforma zasad użycia bata w naszym sporcie była koniecznym krokiem i zrobiliśmy go - mówił.
Miał pełne poparcie organizacji obrony praw zwierząt. [link=http://www.rspca.org.au/" "target=_blank]Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA)[/link] zagroziło pozywaniem przed sąd dżokejów, łamiących - zdaniem RSPCA - ustawę o przeciwdziałaniu okrucieństwu wobec zwierząt. - Nie ma wątpliwości, że bite zwierzę odczuwa ból. Zwyczajnie głupie są tłumaczenia niektórych dżokejów i trenerów, że tak nie jest - mówił rzecznik RSPCA Hugh Wirth. - Gdyby ktokolwiek, także ja, wyszedł na drogę i zaczął okładać konia batem, byłby ukarany - dodawał i nie potrafił zrozumieć, dlaczego ta zasada nie ma obowiązywać na wyścigowym torze.
[i]DPA, Reuters, AFP[/i]
[ramka][b] Bat[/b] - Krótki pejcz używany przez dżokejów by zmobilizować konia. Aby dosiadać konia z batem jeździec musi być co najmniej starszym uczniem, czyli wygrać w karierze dziesięć gonitw.
[i]Za [link=http://postawnawyscigi.sport.pl/WyscigiKonne/1,99609,6662236,Slowniczek_wyscigowy.html" "target=_blank]"Słowniczkiem wyścigowym dla początkujących"[/link][/i]
[/ramka]
[ramka][b]Stosowanie bata[/b]
[i]Cytaty za [link=http://www.konnacafe.pl/" "target=_blanm]www.konnacafe.pl[/link][/i]
"Większość początkujących ma opory przeciwko stosowaniu bata. Zwykle otrzymanie bata do dłoni kojarzy się z brutalnością i znęcaniem się. Jest to mit niewtajemniczonych. W stosunku do konia każdą pomoc można zastosować brutalnie – szarpiąc za wodze, kopiąc piętami, obijając się o grzbiet i bić batem. Jednak bat stosowany prawidłowo nie służy do bicia, tak samo jak łydki nie służą do kopania, a wodze do szarpania."
[b]Dekalog stosowania bata[/b]
"1. Bata używaj tak mocno, jak wymaga tego sytuacja
2. Bat nie służy NIGDY do karania konia!
3. Bat powinien być używany jako wspomaganie łydki
4. Przykładając bat normalnie działasz wodzami i dosiadem.
5. Bat zawsze przykładasz wraz z przyłożeniem łydki
6. Nie stosuj bata gdy koń się czegoś boi i płoszy
7. Używaj bata raz, ale skutecznie
8. Dostosuj siłę użycia bata do wrażliwości konia
9. Stosuj bat tak, abyś nie musiała go użyć ponownie
10. Nie bój się użyć bata, nie zrobisz nim koniowi krzywdy"
[i]Więcej na [link=http://www.konnacafe.pl/bat.html" "target=_blank]www.konnacafe.pl[/link][/i][/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA