fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rekordowa kara za nieetyczne zachowanie

Rekordową karę zapłaci amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer za nielegalną promocję swoich leków
Największy na świecie koncern farmaceutyczny zapłaci 1,3 mld dol. grzywny za uchybienia przy sprzedaży leku przeciwzapalnego Bextra. Pozostały 1 mld dol. zostanie przeznaczony na odszkodowania w sprawie cywilnej dotyczącej innych specyfików Pfizera.[wyimek]2,3 mld dol. kary musi zapłacić Pfizer. Tyle wynoszą zaledwie trzydniowe przychody spółki[/wyimek]
 Tak wysokiej łącznej kary nie zapłaciła jeszcze żadna amerykańska korporacja.
Koncern przyznał się, że zachęcał do stosowania Bextry – obecnie wycofanej ze sprzedaży ze względu na powodowanie zwiększonego ryzyka wystąpienia ataku serca lub udaru – do leczenia schorzeń i stosowania w dawkach niezatwierdzonych przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jak wynika z dokumentów, Pfizer nielegalnie promował też lek Geodon na schizofrenię, antybiotyk Zyvox i stosowany przy epilepsji specyfik Lyrica.
W ramach kampanii marketingowych Pfizer zabierał lekarzy na egzotyczne wycieczki, licząc na więcej recept na swoje produkty.
Wątpliwe jednak, aby kara dla Pfizera przyczyniła się do zmian w sposobie promowania leków. Zdaniem ekspertów zachęcanie lekarzy do przepisywania lekarstw niezgodnie z przeznaczeniem jest w USA – a zapewne także i na innych rynkach – powszechną praktyką.
Sam Pfizer był wcześniej już trzykrotnie karany za podobne uchybienia. Wcześniej w tym roku bardzo wysoką grzywnę za to samo przestępstwo zapłacił koncern Eli Lilly.
Kara 2,3 mld dol., jakkolwiek rekordowa, odpowiada zaledwie trzytygodniowym przychodom Pfizera.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA