fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Premie pociągnęły w górę wynagrodzenia

Lipiec był dla pracowników firm znacznie lepszy, niż spodziewali się analitycy
Przeciętna płaca brutto w lipcu w firmach, gdzie pracuje od dziesięciu pracowników, wynosiła prawie 3362 zł (a bez nagród z zysku – 3335 zł). Była wyższa od pensji z czerwca o 74 zł.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,9 proc. w skali roku i o 2,3 proc. w stosunku do czerwca. Tak wynika z danych GUS.
– To, jak przypuszczam, jednorazowa podwyżka – uważa Łukasz Tarnawa, ekonomista PKO BP. – Nie ma co prawda jeszcze szczegółowych informacji, jak pensje rosły w poszczególnych branżach, ale to najprawdopodobniej jest efekt półrocznych premii – dodaje ekonomista. Większość analityków spodziewała się znacznie niższego, bo ok. 2-proc. nominalnego wzrostu płac.
[wyimek]3361,9 zł - średnia płaca w firmach jest o 127 zł wyższa niż rok temu[/wyimek]
– Mimo że płace realnie w lipcu nie spadły, to jednak nadal spada fundusz płac – teraz o 1,9 proc. A to oznacza, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać dalszego obniżenia dynamiki konsumpcji indywidualnej – dodaje Adam Czerniak, ekonomista InvestBanku.
Ekonomiści szacują, że konsumpcja indywidualna może spadać do połowy przyszłego roku. Nie ma wśród nich zgody, czy będzie jednak dodatnia (1,5 proc), jak uważa Łukasz Tarnawa, czy ujemna (-0,3 proc), jak szacuje Adam Czerniak.
Zaś Maciej Bukowski, szef Instytutu Badań Strukturalnych, zwraca uwagę, że obecny wzrost płac jest zgodny z tempem wzrostu gospodarczego: – Uspokoił się, a to być może oznacza uspokojenie się sytuacji na rynku pracy. Być może spadki zatrudnienia do końca roku nie będą tak wysokie, jak się wydawało jeszcze niedawno.
W lipcu w sektorze przedsiębiorstw zatrudnienie spadło o 2,2 proc. w ciągu roku i o 0,1 proc. w ciągu miesiąca. Wynosiło ponad 5,27 mln osób.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA