fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Obligacje dla wybranych

Rząd udzielił gwarancji dla obligacji emitowanych w pierwszej transzy. Gwarancja obejmuje 100 proc. kapitału i odsetek – 750 mln zł. Wygasa z końcem marca 2013 r.
Rzeczpospolita
Od przyszłego tygodnia będą emitowane papiery infrastrukturalne.BGK podpisał wczoraj w tej sprawie umowę z Bankiem Handlowym i DM Banku Handlowego
W przyszłym tygodniu może zostać wyemitowana transza obligacji infrastrukturalnych o wartości 600 mln zł. Pieniądze zasilą Krajowy Fundusz Drogowy i będą przeznaczone na budowę dróg. W sumie w tym roku na rynek mają trafić papiery warte aż 7,85 mld zł i kwota ta sfinansuje tylko część potrzeb KFD. Plan finansowy funduszu na ten rok zakłada wydatki rzędu 16,5 mld zł. Dodatkowe pieniądze, które do niego wpłyną, będą pochodzić m.in. z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 5,5 mld zł.
Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury, zapewnił, że zarządzanie funduszem będzie dostosowane w sposób elastyczny do warunków rynkowych, w tym do rynku finansowego. – Krajowy Fundusz Drogowy będzie wyłącznym źródłem finansowania inwestycji drogowych od 2010 r. W tym roku możliwe jest jeszcze finansowanie inwestycji z budżetu – wyjaśnił. Jeżeli emisja spełni oczekiwania, drogowcy będą mieli w tym roku na nowe drogi o ponad 5 mld zł więcej, niż zakładano jeszcze na początku tego roku, zanim przerzucono obowiązek finansowania inwestycji drogowych z budżetu do KFD.
Zdaniem Ireneusza Fąfary, prezesa BGK, to pierwszy tego typu program wprowadzony na rynek kapitałowy. Pierwszą emisję organizuje i gwarantuje Bank Handlowy wraz ze swoim domem maklerskim. Jest on też organizatorem całego programu, co nie oznacza, że przy kolejnych emisjach nie dołączą inne banki. Kolejne emisje są planowane głównie na ostatni kwartał 2009 r. Pierwsza transza będzie dotyczyć 3-letnich obligacji o zmiennym oprocentowaniu. Propozycję ich nabycia dostaną banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne i inwestycyjne. Kupi je maksymalnie 15 z nich. – Dalsze emisje mają być prowadzone w zależności od potrzeb KFD. Następne wyemitowane obligacje będą prawdopodobnie miały dłuższy termin zapadalności – nawet 10 lat – mówi Robert Sochacki, wiceprezes BGK. Obligacje drogowe mają być także sprzedawane na aukcjach organizowanych przez NBP. Odpowiednią ustawą dziś zajmie się Senat. [ramka][b]wsparcie dla eksportu[/b] Plan pomocy dla firm uruchomiony został łącznie z programem wspierania polskiego eksportu, który ma polegać na udzielaniu przez BGK kredytów dla zagranicznych nabywców naszych towarów i usług lub ich banków. Kredyty mają być przyznawane z ochroną ubezpieczeniową Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Możliwe będą dwa rodzaje pożyczek: krótkoterminowe do 2 lat i dłuższe do 8,5 roku. Na kredyty przeznaczonych ma być łącznie ponad 5,5 mld zł. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA