Lokator rozlicza się z fiskusem, właściciel nie musi

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Jeśli przedsiębiorca korzysta za darmo z cudzej nieruchomości, uzyskuje przychód. Chyba że udostępnił mu ją członek rodziny
Wtedy to świadczenie jest zwolnione z podatku. Daniny za użyczenie nie zapłaci właściciel udostępnionej bezpłatnie nieruchomości. Jednak dopiero od 1 stycznia br., wcześniej powinien naliczyć przychód w wysokości równowartości czynszu. Tak wynikało z art. 16 ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten został jednak uchylony.[srodtytul]Nie płacisz, masz przychód[/srodtytul]Przedsiębiorca, który korzysta z lokalu za darmo, ma przychód z nieodpłatnego świadczenia. Wynika tak z art. 14 ust. 2 pkt 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link]. Określa się go „według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu” (art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT). Musimy więc przeanalizować, w jakiej wysokości płaci się czynsz za podobne nieruchomości w okolicy. Wartość świadczenia należy doliczyć do pozostałych przychodów z działalności.[ramka][b]Przykład[/b]Pan Kowalski jest właścicielem pawilonu handlo...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL