fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nowe wydanie „Mein Kampf"

Okładka książki „Mein Kampf”
AFP
Instytut Historii w Monachium planuje nowe wydanie „Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Ma się ono ukazać w ciągu sześciu lat, zanim w 2015 roku rząd Bawarii utraci prawa autorskie do książki zawierającej podstawy ideologii narodowego socjalizmu.
W komunikacie instytut poinformował, że prowadzi w tej sprawie „konstruktywny dialog" z rządem Bawarii. Bawarskie ministerstwo finansów jest właścicielem praw autorskich do „Mein Kampf" i innych nazistowskich publikacji.
Nigdy nie wydało zezwolenia na ponowne wydanie książki Hitlera. Ale zgodnie z niemieckim prawem, 70 lat po śmierci autora, a więc z końcem 2015 roku, prawa te wygasną, a jego dzieło stanie się częścią domeny publicznej. Wówczas „Mein Kampf" będzie mógł wydać każdy. „Istnieje niebezpieczeństwo, że ten haniebny utwór zostanie zawłaszczony przez szarlatanów i neonazistów" - przestrzegał niedawno minister gospodarki Bawarii Wolfgang Heubisch.
Dlatego przed upływem tego terminu monachijski Instytut Historii chce wydać, jak to określa, historyczno-krytyczne opracowanie „Mein Kampf" zaopatrzone w komentarze historyków.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA