Sprzedaż auta przez lekarza bez PCC

www.sxc.hu
[b]Lekarz prowadzący prywatną praktykę posiada w ewidencji środków trwałych samochód osobowy. Pojazd ten został wystawiony na sprzedaż. Kupujący wpłacił zaliczkę w wysokości 70 proc. ustalonej ceny i została zawarta umowa przedwstępna sprzedaży, określająca ostateczną datę finalizacji sprzedaży. Czy po stronie kupującego jest obowiązek złożenia deklaracji i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)?[/b]Skoro sprzedawany samochód jest środkiem trwałym, sprzedaż ta nie podlega PCC. Nie ma tu znaczenia, że sprzedający nie jest czynnym podatnikiem VAT.Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC opodatkowana tym podatkiem jest m.in. umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.Z tego można by wnioskować, że w tym wypadku sprzedaż samochodu powinna być opodatkowana PCC. Jednak art. 2 ustawy o PCC określa, w jakich sytuacjach czynności cywilnoprawne nie podlegają tej daninie (nie są z niej zwolnione, lecz w ogóle jej nie podlegają).Zgo...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL