fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Euroland odbija się od dna

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Euro umacnia się wobec dolara i jena, a indeksy giełdowe pną się do góry po publikacji lepszych od oczekiwań danych o aktywności sektora usług i przemysłu strefy euro oraz indeksu nastrojów gospodarczych niemieckiego instytutu Ifo
Indeks PMI obrazujący aktywność przemysłu w strefie euro wzrósł w lipcu do 46,0 pkt z 42,6 pkt w czerwcu, a wskaźnik dotyczący sektora usług - do poziomu 45,6 pkt z 44,7 pkt miesiąc wcześniej - wynika ze wstępnych danych opublikowanych w piątek przez Markit. Analitycy prognozowali wzrost indeksu dla sektora przemysłu do 43,5 pkt, a dla branży usług - do 45,1 pkt.
Indeks nastrojów gospodarczych niemieckiego instytutu Ifo wzrósł w lipcu do 87,3 pkt, podczas gdy analitycy ankietowani przez Agencję Reutera prognozowali, że wyniesie on 86,5 pkt. Oczy inwestorów będą dziś po południu zwrócone na publikację indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan. - Generalnie wszystkie dane idą do góry, potwierdza to odbicie gospodarki od dna - twierdzi Padhraic Garve, strateg w ING.
Indeksy europejskich giełd wzrosły do najwyższych poziomów od dziewięciu miesięcy. O godzinie 11.24 indeks FTSEurofirst 300 rósł o 0,5 proc., a indeks europejskich blue chipów Eurostoxx 50 zwyżkował o 0,75 proc. Nieprzerwane wzrosty na giełdach trwają najdłużej od grudnia 2003 r. Rynek walutowy także zareagował na optymizm w Eurolandzie. Euro umacnia się już trzeci dzień wobec dolara i drugi dzień wobec jena japońskiego.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA