fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Apelują o wolność dla noblistki

Aung San Suu Kyi
AFP
Ministrowie spraw zagranicznych krajów ASEAN oraz partnerzy dialogu tej organizacji wezwali władze Birmy do zwolnienia z więzienia przywódczyni opozycji Aung San Suu Kyi.
Dzisiaj w Rangunie przewidywane jest wygłoszenie końcowych przemówień w sfabrykowanym przez władze procesie opozycjonistki. Grozi jej do pięciu lat więzienia.
Wyrok prawdopodobnie zostanie ogłoszony nie wcześniej niż w sierpniu. Opozycjonistce, oskarżonej o naruszenie warunków aresztu domowego, grozi kara do pięciu lat więzienia. Proces trwa od 18 maja. 64-letnia Suu Kyi, przywódczyni opozycyjnej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku, w ciągu ostatnich 19 lat aż 13 spędziła w izolacji.
Obecnie odpowiada za wtargnięcie do jej domu 3 maja amerykańskiego turysty, z którym - jak podkreśla - nawet się nie spotkała. Wyrok skazujący oznaczać będzie, że Aung San Suu Kyi nie będzie mogła uczestniczyć w planowanych przez juntę w roku przyszłym wyborach parlamentarnych. Na początku lipca birmańskie władze nie zezwoliły na spotkanie Aung San Suu Kyi z przybyłym do Rangunu sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Ban podczas dwudniowej wizyty w Rangunie zabiegał o uwolnienie opozycjonistki, dwukrotnie spotykając się z szefem junty Than Shwe. [srodtytul]Apele o wolność[/srodtytul] W oświadczeniu wydanym na zakończenie konferencji ministrów spraw zagranicznych ASEAN oraz szefów dyplomacji krajów partnerskich tej organizacji podkreślono, iż Birma powinna odpowiedzieć pozytywnie na wezwania nawołujące do demokratyzacji kraju oraz zwolnienia laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Obradujący na tajlandzkiej wyspie Pukhet szefowie dyplomacji państw ASEAN podkreślili, iż kraje te chcą wspierać prodemokratyczne przemiany w Birmie i liczą, że junta wojskowa rządząca krajem rozpocznie proces liberalizacji. W czasie konferencji uznano, że kraje ASEAN oraz państwa zachodnie reprezentują ten sam system wartości demokratycznych i dlatego władze Birmy, kraju który jest członkiem stowarzyszenia, powinny przestrzegać podobnych reguł. W czasie konferencji ministrowie rozważali usunięcie Birmy z szeregów ASEAN, ale przeważyła opinia, iż dalsza izolacja kraju nie przyniesie rozpoczęcia procesu demokratyzacji. Uczestnicząca w obradach sekretarz stanu USA Hillary Clinton ostrzegła jednak, że stan stosunków USA z Birmą w poważnym stopniu zależeć będzie od traktowania przez władze tego kraju pani Suu Kyi.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA