Podatki

Wniosek trzeba złożyć przed sprzedażą

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Osoba, która już sprzedała dom, nie może wystąpić o zwrot VAT za materiały służące do jego budowy
Odpowiedni wniosek lepiej więc złożyć wcześniej.
Tak wynika z [b]interpretacji z 29 czerwca 2009 r. udzielonej przez Izbę Skarbową w Warszawie (nr IPPB2/415-269/09-2/AK)[/b].Z pytaniem zwróciła się osoba, która w latach 2007 – 2008 r. prowadziła budowę domu. Ponosiła liczne wydatki, które zostały udokumentowane fakturami. W sierpniu 2008 r. sprzedała dom (przed jego ukończeniem). W związku z poniesionymi wydatkami zamierza złożyć wniosek o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów, na które w momencie wstąpienia Polski do UE stawka podatku wzrosła z 7 proc. do 22 proc. Zdaniem pytającego pozwala na to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179136]ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (DzU nr 177, poz. 1468 z późn. zm.)[/link].
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Jej zdaniem w opisanej sytuacji pytający nie może się ubiegać o zwrot. Izba zauważyła, że na mocy art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy przy budowie domu przysługuje on pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=24C48B912813903F1C2068465EAABC66?id=183262]Prawo budowlane[/link]. Z kolei w art. 5 ustawy wskazane zostało, że gdy budowany jest dom, wniosek może być złożony zarówno po zakończeniu inwestycji, jak i w czasie jej trwania (nie częściej jednak niż raz w roku). Zdaniem izby skarbowej z regulacji tych wynika, że prawo do ubiegania się o zwrot przysługiwało pytającemu tylko do dnia sprzedaży nieruchomości. Później bowiem nie posiada już on aktualnego pozwolenia na budowę wystawionego na jego nazwisko. Tym samym przestaje on spełniać wszystkie warunki wskazane w ustawie. Izba skarbowa przywołała także inne argumenty. Jej zdaniem wnioskodawcy nie przysługuje prawo do zwrotu z budżetu państwa części wydatków z faktur zakupu materiałów budowlanych, ponieważ przeniósł ciężar ekonomiczny podatku na nabywcę nieruchomości (w cenie sprzedaży mieszczą się wszystkie poniesione wydatki). Dodała, że gdy sprzedawana jest inwestycja mieszkaniowa, nie ma mowy o realizowaniu konstytucyjnego celu ustawy – jest nim pomoc państwa w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL