fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Świetny dzień na warszawskiej giełdzie

Fotorzepa
Indeksy GPW wystrzeliły w górę. Najbardziej zyskiwały najpłynniejsze spółki z indeksu WIG20. Zdaniem maklerów inwestorzy zagraniczni uznali, że niedowartościowany złoty zachęca do zakupów polskich akcji
Na zamknięciu sesji indeks WIG20 zyskał 5,33 proc. rosnąc do 1998,4 pkt. , a WIG wzrósł o 4,05 proc. do 32821,8 pkt.
- Cały WIG 20 jest bardzo mocny. Pojawia się dużo zleceń koszykowych kupujących wszystkie spółki z WIGu 20 – wyjaśnia Grzegorz Mielcarek, członek zarządu i doradca inwestycyjny Investors TFI. Kursy banków PKO BP i Pekao wzrosły o odpowiednio 5,07 procent i 8,37 procent, a BRE Banku o 6 proc. Wzrost kursu BRE zdziwił maklerów, ponieważ w w zeszłym tygodniu bank poinformował, że w II kw. miał stratę.
- Dzisiejsze zwyżki można wytłumaczyć przede wszystkim silnymi wzrostami banków, co jest dość zastanawiające. Inwestorzy nie zauważają złych informacji - powiedział makler CDM Pekao SA, Marek Dymkowski. - Moim zdaniem jest tutaj prawdopodobnie kapitał zagraniczny. Być może ktoś grał na krótko (w przekonaniu, że rynek, w tym banki, będzie spadać) i teraz gdy rynek rośnie postanowił zamknąć pozycje, minimalizując straty - dodał. [srodtytul] Umacniający się złoty zachęca do zakupów[/srodtytul] - Widać duży popyt na walory denominowane w złotym, bo wśród inwestorów zagranicznych rośnie przekonanie, że nasza waluta jest niedowartościowana. Zyskują najbardziej płynne spółki, do których zaliczają się banki - powiedział zarządzający KBC TFI, Andrzej Domański. Zwyżki złotego w poniedziałek to efekt dobrych sesji giełdowych na parkietach azjatyckich i europejskich. - Prawdopodobnie inwestorzy ignorują fakt, że wyniki, jakie spółki zaprezentują po drugim kwartale, mogą być słabe, przykładając większą wagę do poprawiających się perspektyw globalnej gospodarki, a tym samym do oczekiwanego poprawienia kondycji spółek w kolejnych kwartałach - dodał Domański. Maklerzy są zdania, że GPW może dalej piąć się w górę w nadchodzących tygodniach. [srodtytul]Mocny KGHM [/srodtytul] Poza bankami zainteresowaniem inwestorów cieszyły się akcje spółki KGHM. Akcje miedziowego koncernu zdrożały na zamknięciu o 5,3 proc. do 79,9 zł. - Na notowania KGHM wpływ mają przede wszystkim czynniki globalne, czyli rosnąca cena miedzi. W samej spółce nie dzieje się nic specyficznego, co mogłoby wpłynąć na kurs. Moim zdaniem wybór prezesa nie jest istotnym czynnikiem jeśli chodzi o kurs KGHM - powiedział analityk UniCredit, Marcin Gątarz. Od początku roku akcje KGHM podrożały już o blisko 170 procent.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA