fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nowy spór Izraela i USA o osadników

Waszyngton sprzeciwia się budowie izraelskich osiedli we wschodniej Jerozolimie. Ale Izrael nie chce o tym słyszeć.
Jak poinformowały izraelskie władze, ambasador w Waszyngtonie Michael Oren został wezwany podczas weekendu do Departamentu Stanu. Poinformowano go, że USA sprzeciwiają się budowie nowego osiedla żydowskiego we wschodniej Jerozolimie.
Ale wczoraj premier Izraela Beniamin Netanjahu powiedział członkom swojego rządu, że w „zjednoczonej Jerozolimie” nie zostaną wprowadzone żadne ograniczenia w budowie nowych osiedli. – Nie możemy zaakceptować tego, że Żydzi nie będą mogli żyć w jakiejkolwiek części Jerozolimy – ogłosił. – Mogę sobie jedynie wyobrazić, co by się stało, gdyby ktokolwiek zasugerował, że Żydzi nie mogą mieszkać w niektórych dzielnicach Nowego Jorku, Londynu, Paryża i Rzymu. To by wywołało gwałtowne protesty – dodał. W żydowskich osiedlach w arabskiej części miasta mieszka 180 tys. osób. Spór dotyczy projektu budowy domów i parkingu podziemnego. Teren, który należał niegdyś do wielkiego muftiego Jerozolimy Amina al Hussejniego, kupił w 1985 r. multimilioner Irving Moskovits, a dom muftiego został przekształcony w hotel. Władze miejskie uznały, że transakcja była legalna.
Izrael zajął wschodnią Jerozolimę i ogłosił jej aneksję w 1967 r. i od tego czasu uważa ją za część swojego terytorium. Palestyńczycy chcą jednak, aby jej arabska część stała się stolicą ich przyszłego niepodległego państwa. Sytuację komplikuje fakt, że we wschodniej części miasta znajdują się święte miejsca zarówno Żydów, jak i muzułmanów oraz chrześcijan. Juwal Diskin, szef izraelskiego wywiadu Szin Bet, powiedział w sobotę członkom rządu Netanjahu, że wspierana przez Zachód administracja prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa oraz antyizraelski Hamas prowadzą „ukrytą działalność”, by zapobiec osiedlaniu się Żydów we wschodniej Jerozolimie. Nie jest znana całość wypowiedzi Diskina. Miał m.in. stwierdzić, że egipski duchowny, szejk Jusuf al Karawdawi przekazał 21 milionów dolarów aktywistom Hamasu. Mają służyć do zakupu mieszkań i ziemi oraz „tworzenia instytucji charytatywnych dla umocnienia się w mieście”. Izraelski dziennik „Haarec” napisał, iż według szefa Szin Bet Autonomia Palestyńska i jej służby specjalne robią wszystko, by zniechęcić Palestyńczyków do sprzedawania mieszkań i ziemi Żydom.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA