Nieruchomości

Wakacje to dobry moment na poszukiwanie ofert

Czynsze w dużych miastach
Rzeczpospolita
Lato to dobry moment na znalezienie odpowiedniego lokum do wynajęcia
– Im bliżej początku roku akademickiego, tym większe zamieszanie na rynku, a co za tym idzie, mniej czasu na sprawdzenie mieszkania i podjęcie właściwej decyzji. Im wcześniej o to zadbamy, tym mniej niespodzianek czeka nas później – przekonuje Małgorzata Kędzierska, analityk rynku nieruchomości Wynajem.pl.
Jej zdaniem, wybierając lokalizację mieszkania na wynajem, należy wziąć pod uwagę nie tylko dzielnicę i połączenia komunikacyjne, ale także sąsiedztwo. [srodtytul]Co sprawdzić[/srodtytul]
– Ważny jest stan budynku, klatki schodowej i samego mieszkania. To wszystko brzmi banalnie, ale bardzo często się okazuje, że wiele osób obejrzało mieszkanie dość powierzchownie i potem czekają je niemiłe niespodzianki – mówi Małgorzata Kędzierska. Michał Szanecki, analityk z Działu Badań i Analiz firmy Emmerson, wskazuje, że dla osób posiadających samochód liczy się też dostępność wolnych miejsc parkingowych w pobliżu miejsca, gdzie chcą wynająć mieszkanie. – Często się zdarza, że przyszli najemcy zapominają o tym, sugerując się wyłącznie niską ceną wynajmu. Dopiero potem przychodzi rozczarowanie – mówi Michał Szanecki. Jego zdaniem koniecznie trzeba też sprawdzić stan instalacji w mieszkaniu i zażądać od wynajmującego zaświadczeń o dokonywaniu regularnych przeglądów instalacji gazowych. – Jeśli planujemy wynajmować mieszkanie na dłuższy okres, to powinniśmy przeanalizować wysokość kosztów ogrzewania w zimie. Kalkulacje te są bardzo istotne dla lokali w starych kamienicach, gdyż z uwagi na wysokie sufity do ogrzania jest duża kubatura, a często w piecach kaflowych montowane jest drogie ogrzewanie elektryczne – mówi Michał Szanecki. [srodtytul]Co zapisać[/srodtytul] Co powinno się znaleźć w umowie najmu? – Przede wszystkim umowę taką powinniśmy zawrzeć w formie pisemnej. A przed jej podpisaniem porozmawiać o wysokości czynszu i terminie jego zapłaty – radzi Małgorzata Kędzierska. Jeśli umowa nie przewiduje inaczej, to czynsz płaci się miesięcznie z góry, do 10. dnia miesiąca. Trzeba zwrócić uwagę, czy ustalony przez wynajmującego czynsz zawiera już opłaty, czy też są one dodatkowo doliczane. To pozwoli dokładnie oszacować koszty wynajmu. Jeśli właściciel zażąda kaucji, to trzeba ją wpłacić. Ale nie może ona przekroczyć 12-krotności miesięcznego czynszu za lokal. Zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy, czy osoba, z którą zamierzamy ją podpisać, na pewno jest właścicielem mieszkania. – Trzeba poprosić o okazanie dowodu osobistego oraz akt notarialny potwierdzający własność, a najlepiej wypis z księgi wieczystej, bo jest on po prostu wiarygodniejszy – radzi Małgorzata Kędzierska. Równie ważne jest spisanie protokołu odbioru lokalu określającego stan i zużycie części składowych mieszkania (wynajmujący będzie miał podstawę do ściągnięcia należności za ewentualne zniszczenia dokonane przez najemców, a najemca pewność, że to on dokonał szkody). Najczęściej należności za nie pokrywane są z kaucji, jaką wpłacają najemcy w dniu podpisywania umowy najmu. – Warunkuje to ustawa o ochronie praw lokatorów, z którą warto się zapoznać, zwłaszcza z drugim rozdziałem, gdyż określone są w niej prawa i obowiązki obu stron transakcji wynajmu lokali mieszalnych. Dzięki temu będziemy świadomi, co leży w kompetencji wynajmującego, a co należy do obowiązków najemcy – mówi Michał Szanecki.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL