Telewizja

Bal

PAP
Uroczyste bale debiutantów pojawiły się w Polsce w 1998 roku za sprawą hrabiny Jolanty Mycielskiej, damy maltańskiej, która postanowiła przeszczepić na rodzimy grunt zwyczaj znany od dziesiątków lat w Wiedniu i Paryżu.
Film Ewy Świecińskiej opowiada o Warszawskim Balu Debiutantów, który odbył się w 2006 roku na Zamku Królewskim. Wzięło w nim udział 36 par. Do udziału zostali zaproszeni debiutanci z kraju i zagranicy. – Szukam wartościowych młodych ludzi o ciekawych osobowościach – wyjaśniała „Rz” Jolanta Mycielska. – Nie zależy mi na dzieciach biznesmenów ani VIP-ów z pierwszych stron gazet.
Sięgam raczej do środowiska ludzi kultury, nauki, naturalnie do rodzin maltańskich, arystokratycznych, ziemiańskich. Panna powinna mieć ukończone 17 lat i nie przekroczyć 25. roku życia. Kawaler skończone 18 lat i nieprzekroczony 30. rok życia. Młodzi występują w kreacjach zaprojektowanych przez polskich projektantów. Ale zanim do tego dojdzie, przez dwa tygodnie wspólnie ćwiczą po kilka godzin dziennie walca, polkę, poloneza. Uczą się dobrych manier i poznają się. Ci z Warszawy przyjmują do domów przyjezdnych. Nawiązują się przyjaźnie. – Bal nie jest przecież celem, tylko sposobem na zbudowanie wspólnoty młodych, mądrych, światłych ludzi. I to jest może jego najważniejsze przesłanie – mówiła Jolanta Mycielska.
[i]14.20 | tvp polonia | piątek[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL