fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Służąca ****

Raquel (Catalina Saavedra) by utrzymać swoją pozycję w domu, jest w stanie zrobić wszystko
Manana
Dwa najważniejsze wyróżnienia na Festiwalu Filmowym w Sundance. Grand Prix 2. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF Plus Camera w Krakowie i jego pieniężne nagrody – 100 tysięcy dolarów na realizację kolejnego projektu i milion złotych, by zachęcić chilijskiego reżysera do nakręcenia go w Polsce.
Tytuł najlepszego – według publiczności i krytyków – obrazu majowego 10. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich. To dobra rekomendacja, by obejrzeć „Służącą”.
Film nie zawiedzie widzów ceniących ciepłe kameralne kino, dobrze opowiedziane historie i świetnie scharakteryzowane postaci. Dodajmy, że wzorowane na rzeczywistych, gdyż film jest inspirowany osobistym doświadczeniem Sebastiana Silvy i został nakręcony w jego rodzinnym domu.
Bohaterką ekranowej opowieści jest Raquel – kobieta w średnim wieku, od 23 lat zatrudniona jako pomoc domowa u bogatej, bardzo sympatycznej rodziny. Przez lata zżyła się z nią mocno, ale przecież nie jest jej członkiem i nigdy nie będzie. Długie lata rezygnacji z życia prywatnego i chroniczne zmęczenie uczyniły z Raquel samotną i zdziwaczałą neurotyczkę. Gdy rodzina decyduje o przydzieleniu jej pomocy, kobieta zachowuje się jak terytorialne zwierzę – usiłuje wygryźć nową służącą i w swoich poczynaniach jest gotowa na wszystko. Dopóki nie pojawi się kolejna – Lucy – która znajdzie sposób, by trafić do jej serca. Silva umiejętnie żongluje zmiennymi nastrojami, cały czas trzymając widza w napięciu. Wiele zabawnych scen równoważy poważną wymowę „Służącej”. A film bierze pod lupę emocjonalne skutki rozpowszechnionego w Ameryce Łacińskiej zjawiska wynajmowania kobiet ze społecznych nizin do pracy w charakterze gospodyń domowych nie tylko na pełen etat, ale i na całe życie. Catalina Saavedra daje popis instynktownego i naturalistycznego aktorstwa. Jako Raquel jest chwilami iście piekielna. [i]Chile/Meksyk 2009, reż. Sebastian Silva, wyk. Catalina Saavedra, Claudia Celedon, Alejandro Goic, Andrea Garcia-Huidobro[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA