fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Rusza bitwa o kontrakty w Bogdance

Duże przetargi w lubelskiej kopalni. Oferty są niższe niż szacunki firmy, co pozwoli jej zaoszczędzić miliony
10 lipca otwarto koperty z ofertami w ogłoszonym w marcu przetargu na budowę estakady do transportu węgla ze Stefanowa do zakładu przeróbki mechanicznej (długość – 3,5 km). Wartość inwestycji szacowano na 150 mln zł. Tymczasem, jak dowiedziała się „Rz”, żadna z 11 ofert (w tym z udziałem firm np. z Hiszpanii i Irlandii) nie przewyższała szacowanej kwoty kontraktu, a pojawiły się propozycje nawet poniżej 100 mln zł. Oferenci zadeklarowali też przyspieszenie inwestycji – zamiast 24 miesięcy deklarują budowę estakady w 12 – 21 miesięcy.
Nowo ogłoszone przetargi dotyczą wykonania wyrobisk w polu Stefanów. – Przetarg obejmuje również obsługę, konserwację i zabudowę odstawy urobku, zabudowę i konserwację tras kolejek podwieszanych, odwodnienia wyrobisk, wzmacniania górotworu oraz zabudowę rurociągów i sieci kablowych w wyrobiskach – wylicza Tomasz Zięba, rzecznik Bogdanki. Wartość kontraktu szacowana jest na 55 mln zł, zakończenie prac nastąpi w styczniu 2012 r. Kolejną zaplanowaną inwestycją jest zaprojektowanie, dostawa, budowa i rozruch stacji wentylatorów przy szybie w polu Stefanów. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi 19,5 mln zł netto. Otwarcie ofert nastąpi odpowiednio 11 i 14 sierpnia. Do wyścigu o kontrakty w Bogdance nie stanie Bumech (specjalizuje się m.in. w drążeniu wyrobisk). Potwierdził to wiceprezes spółki Zygmunt Kosmała. Jak dowiedziała się „Rz” kontraktami w lubelskiej kopalni zainteresowany jest Sandvik, który jest jednym z dostawców sprzętu do Bogdanki. Wcześniej już zainteresowanie przetargami Bogdanki wyrażał Kopex – trzeci co do wielkości producent maszyn dla górnictwa na świecie. Do gry zapewne włączy się też jego główny krajowy konkurent – Famur.
– Bogdanka ma precyzyjnie opracowany plan inwestycyjny, który ma na celu podwojenie do 2014 r. wydobycia do 11 mln ton i sprzedaży węgla w oparciu o rozbudowę istniejącej i budowę nowej infrastruktury w polu Stefanów – mówi „Rz” Mirosław Taras, prezes Bogdanki. – Ten plan prezentowaliśmy inwestorom. Udany debiut Bogdanki na GPW świadczy o zaufaniu, jakim nas obdarzono. Prowadzona procedura przetargowa jest etapem realizacji naszych strategicznych celów rozwojowych. Obecny okres sprzyja śmiałym inwestycjom. Ich koszt w okresie spowolnienia gospodarczego może być niższy od przewidywanego. Potwierdzają to m.in. propozycje w przetargu na budowę estakady. [ramka]528 mln zł pozyskała Bogdanka w IPO na inwestycje. To połowa wydatków planowanych na lata 2009 – 2010[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA