fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Mandaty od straży też trzeba płacić

Fotorzepa, Daniel Szysz Dan Daniel Szysz
Czy straż miejska może używać fotoradaru i na podstawie zdjęć i pomiaru prędkości karać mandatem i punktami karnymi?
Tak. Zezwala na to art. 129b ust. 1 i 2 lit. b ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jego treścią kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach, które utworzyły straż gminną (miejską) może być wykonywana przez tych strażników.
Są oni uprawnieni w szczególności do dokonywania kontroli ruchu drogowego wobec kierującego pojazdem naruszającego przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzeń działających samoczynnie. Chodzi właśnie o fotoradary, za pomocą których rejestrowane są wykroczenia polegające m.in. na przekroczeniu dozwolonej prędkości. Pamiętać również należy o tym, aby kontrola ruchu z wykorzystaniem fotoradarów odbywała się w czasie i miejscu uzgodnionym z właściwym miejscowo powiatowym (miejskim) komendantem policji. Jednak strażnik miejski nie może zatrzymać kierującego pojazdem, który prędkość przekroczył. Podstawą wystawienia mandatu może być tylko to, co zarejestrował fotoradar.
Podstawa prawna: – art. 129a ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA