fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Będą nowe miasta i granice gmin

Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Prawa miejskie w tym roku otrzyma sześć miejscowości, kilka innych zostanie znacznie powiększonych, powstanie nowa gmina
Potrzeba jeszcze formalnej decyzji rządu, która musi zapaść do końca lipca, a same zmiany (zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CBC00658B90AB7493B841A38757EEA85?id=163433]ustawą o samorządzie gminnym[/link]) nastąpią z nowym rokiem. Nowymi miastami będą: Łaszczów na Zamojszczyźnie, Radłów w Małopolsce, Szepietowo na granicy Mazowsza i Podlasia, Kołaczyce i Przecław na Podkarpaciu oraz Tychowo w Zachodniopomorskiem. 1 stycznia liczba miast wzrośnie do 903.
Przez ostatnich kilkadziesiąt lat uzyskanie praw miejskich było raczej kwestią prestiżu, dowartościowania lokalnej społeczności, a więc inaczej niż w XIX w. i wcześniej, kiedy miało to zasadnicze znaczenie dla statusu miejscowości i jej mieszkańców. Wiele z nich ma zresztą bogatą miejską przeszłość, a tylko na skutek gospodarczych zapaści, wojen czy powstań narodowych (zwłaszcza styczniowego) utraciła prawa miejskie. Nadanie ich teraz jest więc oddaniem im sprawiedliwości. Od kilku lat można zauważyć także bardziej praktyczne motywacje. Miasto łatwiej promować, umieścić na mapie czy w folderze. Łatwiej wyjaśnić cudzoziemcowi, na jakim terenie zamierza inwestować. Doszły też zupełnie nowe profity: po uchwaleniu ustawy o odralnianiu gruntów na terenie miasta łatwiej przeprowadzić taką operację.
– Stąd też więcej wniosków o przyłączenie wsi do już istniejących miast –wskazuje Adam Misiuwianiec, wicedyrektor Departamentu Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które co roku przygotowuje odpowiednie rozporządzenie. Ma też powstać nowa gmina – Jaśliska – w powiecie krośnieńskim. Dojdzie także do kilkunastu zmian granic gmin. Najważniejsze to włączanie podmiejskich miejscowości do miast. Tak będą powiększone m.in.: Rzeszów o ok. 30 km kw., Przemyśl o wieś Kruhel Wielki, Reda o 5 km kw. z gminy Puck oraz Ełk o 9 km kw. z trzech sąsiednich wiosek. Nie wszystkie wnioski projekt rozporządzenia uwzględnia, np. odmawia dużo większego powiększenia Przemyśla (prawie dwukrotnego) czy znacznego rozszerzenia Słupska, któremu większość mieszkańców była przeciwna. Odmawia też praw miejskich Wolbórzowi, mimo że przez 600 lat był miastem i spełnia obecnie miejskie kryteria. Miasteczko chciało zabrać za dużo terenów rolniczych. Z tego powodu w zeszłym roku praw miejskich nie dostał Przecław, ale błąd naprawił i ma je teraz gwarantowane.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA