fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Pozwy uderzą w Skarb Państwa

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Posłowie nie chcą, aby na podstawie przepisów o pozwach zbiorowych można było skarżyć tylko firmy
Specjalna podkomisja Sejmu pracuje od kilku tygodni nad projektem ustawy wprowadzającej pozwy grupowe. Musi ona rozstrzygnąć m. in., kto może korzystać z tej drogi sądowej, kto może być pozwanym i jaki zakres spraw objąć takim trybem.
– Gdyby rozwiązania z tego projektu utrzymały się do końca prac legislacyjnych, można by, trochę upraszczając, powiedzieć, że każdy mógłby pozwać każdego o wszystko – ironizują prawnicy, których pytaliśmy o projekt. Oznacza to, że pozwy zbiorowe o roszczenia majątkowe będzie można składać też przeciwko Skarbowi Państwa. – Na etapie uzgodnień międzyresortowych nie kwestionowaliśmy tego rozwiązania. Nie mamy jednak możliwości uczestniczenia w pracach sejmowych – mówi Marcin Dziurda, prezes Prokuratorii Generalnej. Jednocześnie zaznacza, że nie spodziewa się po wejściu przepisów w życie lawiny spraw sądowych z pozwanym Skarbem Państwa.
Poseł Jerzy Kozdroń (PO), przewodniczący podkomisji, podkreśla, że dyskutowano o ograniczeniach w ustawie, ale ostatecznie się na nie nie zdecydowano. – Wyłączenie niektórych podmiotów spod działania tej ustawy (w tym Skarbu Państwa) byłoby nieuzasadnione i narażało ustawę na surową krytykę w wyroku Trybunału Konstytucyjnego – zaznacza Kozdroń. Skarb Państwa można byłoby pozwać m.in. jako pracodawcę. – Nie wykluczam też pozwów o odszkodowanie za bezprawie lub zaniechanie legislacyjne –podkreśla radca prawny Tomasz Jaworski. Inna kwestia dotyczy granicy zasądzonych roszczeń od firm. Duża liczba spraw w krajach, gdzie już działają pozwy zbiorowe, związana jest bowiem z odpowiedzialnością za produkt niebezpieczny (np. implanty piersi, leki itp.). W tych sprawach z reguły jest wielu poszkodowanych, przyczyną jest ta sama wada powielona w skali przemysłowej, podobne są okoliczności powstania szkody. Dlatego choć odszkodowania jednostkowe nie są wysokie, to łącznie kwoty bywają zawrotne. Unijne przepisy pozwalają na ograniczenie odszkodowania na zasadzie odpowiedzialności za produkt niebezpieczny do 70 mln euro. Polska na razie jednak nie zdecydowała się na wprowadzenie tego limitu. [b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/07/09/pozwy-uderza-w-skarb-panstwa/]Skomentuj artykuł[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA