fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Wydatki na IT wciąż mają tendencję spadkową

Wydatki na IT w 2009 r.
Rzeczpospolita
Mimo bardziej optymistycznych niż wiosną przewidywań dla globalnej sprzedaży komputerów (pisaliśmy o tym we wczorajszym wydaniu „Rz”) przedstawiciele branży IT nie mają powodów do zadowolenia.
Światowe wydatki na IT, w tym sprzęt, usługi, oprogramowanie i telekomunikację, wyniosą w tym roku 3152 mld dol. To o 6 proc. mniej niż w 2008 r. (3352,5 mld dol.). – przewiduje firma badawcza Gartner Research.
Spadek jest wyraźnie większy, niż prognozowano jeszcze w marcu (zmniejszenie wydatków o 3,8 proc.). Oznacza to, że wielkość wydatków na IT wróci pod koniec 2009 r. do poziomu z 2007 r.
Największe spadki odnotuje w tym roku segment sprzętu. Mimo pozytywnych zjawisk na tej części rynku, np. większego, niż się spodziewano, popytu konsumenckiego (stymulowanego głównie przez netbooki), wydatki będą mniejsze aż o 16,3 proc. niż w ubiegłym roku. Wyraźny spadek (o 4,6 proc.) ma odnotować sektor telekomunikacyjny, najbardziej wartościowa część rynku IT.
Jak zaznacza Gartner, przedstawiona prognoza nie musi być ostateczna. – Wciąż nie jest jasne, jaki będzie wpływ globalnej recesji na wydatki na usługi IT i sektor telekomunikacyjny – powiedział Richard Gordon, wiceprezes ds. badań Gartner Research. Jak zauważył, pierwsze oznaki złagodzenia kryzysu gospodarczego na świecie nieprędko przełożą się na poprawę sytuacji w branży technologicznej. – Budżety IT wciąż są redukowane. Do zmiany nastawienia konsumentów i zwiększenia ich pewności siebie będzie potrzeba znacznie więcej oznak poprawy sytuacji niż te, które widzimy – podsumował Richard Gordon.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA