fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Polsko-amerykański finał Warsaw Summer Jazz Days

Dave Douglas odda hołd Lesterowi Bowiemu
materiały prasowe
Tymański Brass Ensemble z Dave’em Douglasem, Maria Schneider z polską orkiestrą, Włodek Pawlik z Randym Breckerem zagrają jutro na WSJD w Sali Kongresowej
Wspólny występ Tymona Tymańskiego ze znakomitym awangardowym trębaczem z Nowego Jorku Dave’em Douglasem zapowiada się jako jedna z wielkich atrakcji środowego finału Warsaw Summer Jazz Days.
Będzie to hołd dla Lestera Bowie (1941 – 1999), współtwórcy Art Ensemble of Chicago, nowatorskiego trębacza i kompozytora, który w połowie lat 90. koncertował oraz nagrywał w Polsce z grupą Miłość Tymona Tymańskiego. Efektem tej współpracy są płyty „Not Two” z 1995 roku i „Talking’ About Life And Death” z 2000 roku. Trzeci album ma się ukazać tej jesieni. – Chcieliśmy przypomnieć Bowiego w dziesiątą rocznicę śmierci, a do koncertu czy nagrania zaprosić któregoś z czołowych muzyków amerykańskich – mówi Andrzej Kalinowski, menedżer projektu Tymański Yass Ensemble. – Wiosną dowiedzieliśmy się, że płytę związaną z Bowiem wydaje Dave Douglas, znamienity trębacz, twórca szeroko pojętej muzyki improwizowanej i jazzu. Nawiązaliśmy z nim kontakt, Amerykanin wykazał żywe zainteresowanie pomysłem, a inicjatywę wsparł organizacyjnie i finansowo Mariusz Adamiak – dodaje Kalinowski.
Dziś Douglas spotka się na próbie z Tymańskim i jego okolicznościowo zmodyfikowanym zespołem, w którym obok lidera (na basie) występuje Antoni „Ziut” Gralak (tuba), Alek Korecki (saksofon altowy), Irek Wojtczak (saksofon tenorowy), Bronek Duży (puzon) i Kuba Staruszkiewicz (perkusja). – W środę w Sali Kongresowej najprawdopodobniej usłyszymy trzy utwory z ostatniej płyty Tymański Yass Ensemble „Free Tibet”, także trzy z najnowszego albumu Douglasa „Spirit Moves” oraz, oczywiście, coś z repertuaru Lestera Bowiego – zapowiada Andrzej Kalinowski. – Jest pełna mobilizacja przed jutrzejszym finałowym koncertem, kiedy to przedstawione zostaną trzy wyjątkowe, wielkie projekty – mówi Mariusz Adamiak, pomysłodawca i szef Warsaw Summer Jazz Days. – Dave Douglas próbuje z Tymańskim dziś, zaś od dwóch dni przebywa już w Warszawie Maria Schneider. Słynna amerykańska kompozytorka i band liderka odwiedzająca Polskę po raz pierwszy, partytury swego repertuaru wcześniej wysłała Krzysztofowi Herdzinowi, a teraz odbywa próby z jego 18-osobową orkiestrą, skupiającą śmietankę polskiego jazzu. Zagrają dla nas razem w środę – rekomenduje Adamiak. Z kolei znakomity pianista i kompozytor Włodek Pawlik pojechał do Białegostoku, by przygotować tam prezentację „Suity jazzowej Tykocin”, którą usłyszymy w Kongresowej. Z triem Pawlika i amerykańskim trębaczem Randym Breckerem zagra Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA