fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Farfała zastąpi Siwek? Znów dwuwładza w TVP

P.o prezesa TVP Piotr Farfał
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Minister skarbu rzucił koło ratunkowe Piotrowi Farfałowi - uważa Witold Kołodziejski, szef KRRiT
Po piątkowym posiedzeniu rady nadzorczej TVP na Woronicza zapanowała dwuwładza. Rada zawiesiła dotychczasowego p.o. prezesa zarządu Piotra Farfała. W jego miejsce powołała Sławomira Siwka (zawieszonego dotąd wiceprezesa). Ministerstwo Skarbu Państwa nie uznało tej decyzji, uważając, że kadencja KRRiT wygasła.
Zamieszanie rozpoczęło się przed południem, gdy tuż przed planowanym posiedzeniem rady nadzorczej minister skarbu Aleksander Grad niespodziewanie zamknął zawieszone 30 czerwca walne zgromadzenie akcjonariuszy TVP. Ten ruch miał zakończyć kadencję wszystkich członków rady. Decyzja Grada zapadła tuż po tym, jak Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji – po ponad pół roku – udało się powołać brakującego członka rady nadzorczej TVP. Trafił do niej prawnik Radosław Potrzeszcz (były ekspert PiS w bankowej komisji śledczej), rekomendowany przez Tomasza Borysiuka (członka KRRiT obecnie kojarzonego z Lewicą).
[srodtytul]Nowy układ sił[/srodtytul] Wejście Potrzeszcza zmieniło układ sił w radzie nadzorczej, pozwalając usunąć Farfała z fotela szefa TVP. Grad zamknął WZA TVP, gdy Potrzeszcz był w drodze na Woronicza. Po decyzji ministra skarbu Piotr Farfał próbował storpedować posiedzenie rady nadzorczej. Uznał, że jej członkowie przebywali na terenie TVP jako osoby prywatne. [srodtytul]Spór o decyzję ministra[/srodtytul] Trzej członkowie rady kojarzeni z LPR oraz Tomasz Rudomino opuścili posiedzenie. Pozostało jednak pięciu członków, którzy nie uznali decyzji ministra. Ich zdaniem nie można było zamknąć walnego zgromadzenia, skoro 30 czerwca minister otworzył je i ogłosił terminową przerwę na 30 dni. – Zakładając nawet, że minister mógł to zrobić, mandaty członków rady obowiązują do końca dnia – twierdzi Potrzeszcz. Rada podjęła decyzję o zmianach w zarządzie TVP SA. Nie uznał ich Piotr Farfał. "Destabilizowanie sytuacji w spółce poprzez przyjmowanie i nagłaśnianie bezprawnych uchwał i wniosków zmusza mnie do poważnego rozważenia możliwości skierowania sprawy na drogę karną" – napisał w oświadczeniu. Nowo wybrany p.o. prezesa TVP Sławomir Siwek oznajmia: – W poniedziałek zgłoszę wniosek do KRS i poczekam na jego decyzję. Nie zamierzam wszczynać awantur. – To było koło ratunkowe rzucone Piotrowi Farfałowi – komentuje decyzję Grada przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. – Decyzji ministra skarbu nie można łączyć z chęcią pozostawienia Piotra Farfała na stanowisku prezesa TVP – mówi Grzegorz Dolniak, wiceszef Klubu Platformy. Opozycja jest innego zdania. – Nie ma już żadnych wątpliwości, że PO popiera Farfała. Jest dla niej bardzo wygodny – uważa Jan Dziedziczak, poseł PiS. – Może jest jakieś porozumienie między PO a LPR – zastanawiał się w Sejmie Grzegorz Napieralski, szef SLD.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA