fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Tablice wskażą ubezpieczyciela

Nowe rozwiązania mają pomóc w wypłacie odszkodowań poszkodowanym w wypadkach
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Firmy testują nowy system informacyjny. Numer rejestracyjny pozwoli ustalić, kto ubezpiecza dany samochód
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, nowy system może zacząć działać pod koniec lipca. Wystarczy wtedy wysłać e-mail z zapytaniem do Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Odpowiedź otrzymamy w ciągu jednej – dwóch minut. Ma to szczególne znaczenie dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Nie zawsze bowiem sprawcy kolizji chcą pokazać swoją polisę odpowiedzialności cywilnej (OC), z której wypłacane są odszkodowania dla ofiar wypadków.
– Aktualnie prowadzone są testy bazy przez dwóch największych ubezpieczycieli PZU i Wartę – mówi „Rz” Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Jeżeli wypadną pomyślnie, odpowiedzi na zapytania od osób indywidualnych będą udzielane już pod koniec lipca. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się przede wszystkim wypłatą odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, gdy sprawca wypadku nie miał polisy OC lub zbiegł z miejsca wypadku.
Przy UFG powstał też Ośrodek Informacji o wszystkich polisach OC sprzedanych w Polsce. W końcu kwietnia w bazie danych Ośrodka aktywnych było 14,25 mln. komunikacyjnych polis OC. – Trafiają do nas skargi na brak możliwości identyfikacji danych ubezpieczeniowych stron wypadków samochodowych – przyznaje Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych. Wyjaśnia, że dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy obie strony kolizji w zdenerwowaniu nie potrafią ustalić, kto jest sprawcą ,i wzajemnie odmawiają podania swoich danych, a stłuczka jest na tyle drobna, że policja nie przyjeżdża na miejsce wypadku. – Możliwość identyfikacji zakładu ubezpieczeń, który wystawił polisę OC, to bezsprzecznie postęp w rozwiązywaniu sporów komunikacyjnych – dodaje. Teoretycznie możliwość sprawdzenia, czy i w jakim towarzystwie dane auto ma ubezpieczenie OC, powinna też mieć policja. W praktyce jednak pełna wymiana informacji między bazami danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców a UFG ma być możliwa dopiero pod koniec tego roku. [wyimek]3,4 tys. odszkodowań wypłacił UFG w 2008 r. za kierowców, którzy zbiegli z miejsca wypadku lub nie posiadali OC[/wyimek] Po nowelizacji przepisów Ośrodek Informacji UFG gromadzi również m.in. dane o polisach autocasco oraz o wypłatach odszkodowań z polis OC i AC. To łakomy kąsek dla ubezpieczycieli. Dzięki danym mogliby sprawdzać historię ubezpieczeniową kierowców i pojazdów. Ułatwiłoby to firmom choćby udzielanie bonusów i podwyżek w zależności od liczby wypadków. Ostatnie zmiany w radzie nadzorczej UFG (Witold Jaworski, wiceprezes PZU, zastąpił na stanowisku przewodniczącego rady Funduszu Pawła Biska, prezesa Benefii) nasiliły w branży spekulacje, że może dojść do zmian również w zarządzie UFG. – Nie przewidujemy takich zmian – uspokaja w rozmowie z „Rz” Witold Jaworski. UFG opracował projekt dalszego rozwoju Ośrodka Informacji. Specjalna komisja Polskiej Izby Ubezpieczeń, która zrzesza firmy z branży, ma pomóc w jego doskonaleniu. [ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/181786.html]Więcej w serwisie ubezpieczenia komunikacyjne[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA