fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Klub filmowców amatorów

Podarunek od Pana X
Rzeczpospolita
Opowieść o austriackich filmowcach samoukach zaczyna się na bazarze, na którym autor dokumentu Arash T. Riahi nabywa walizkę z tajemniczymi taśmami. Pochodzą z końca lat 70. ubiegłego wieku.
Nagrane na taśmie 8 mm zdają się stanowić czyjeś prywatne archiwum. I właśnie szukając odpowiedzi na pytanie, do kogo należały, widzowie powędrują do klubów filmowców amatorów. Od lat spotykają się w nich miłośnicy kina i dyskutują o swoich obrazach.
– Kupiłem książkę i według niej kręciłem pierwsze filmy – wyznaje jeden z sędziwych członków klubu. O wszystkim decyduje w ich przypadku ochota, talent jest na dalszym miejscu. Jeden z bywalców, na co dzień prowadzący stację benzynową, wyznaje, że scenariusze wszystkich swoich filmów dla dzieci napisał w pracy. Po tematy sięgał do codziennej prasy. Inny trafił tam, bo kiedy odkrył w sobie powołanie operatora telewizyjnego, okazało się, że jest za stary, by zostać dyplomowanym profesjonalistą.
Kręcą fabuły i dokumenty. Opowiadają w nich o życiu swoich rodzin, kolejnych etapach dojrzewania dzieci, egzotycznych wakacjach. Mówią, że dzięki filmom życie można przeżyć jeszcze raz. Klub to dla nich miejsce, w którym mogą uzyskać fachową albo przyjacielską poradę. A koledzy bywają bezlitośnie szczerzy. Filmowcy amatorzy mają też swoje konkursy, którym towarzyszy wiele emocji. Zagadka zakupionych na bazarze taśm wyjaśni się, choć jej rozwiązanie nie wszystkich zadowoli... [i]Podarunek od Pana X | 1.00 | TVP Kultura | pon.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA