fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Skargę do sądu administracyjnego trzeba podpisać

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Napisałam skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego na decyzje izby skarbowej. Użyłam faksymile. Nie jestem jednak pewna, czy postąpiłam prawidłowo. Podobno taka skarga powinna być podpisana własnoręcznie. Czy rzeczywiście?
[b]Tak[/b] Z przepisów prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wynika bowiem, że każde pismo wnoszone do sądu administracyjnego musi zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Dotyczy to również skargi. Co istotne, podpis musi być własnoręczny. Pisma nie musimy pisać odręcznie. Możemy to zrobić na komputerze. Podpis musimy jednak złożyć odręcznie. Nie musi być czytelny. Ważne jest jedynie – na co zwrócił uwagę [b]Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 13 listopada 2008 r. (I OZ 836/08)[/b] – aby na postawie podpisu można było bez przeszkód zidentyfikować daną osobę.Widać zatem wyraźnie, że faksymile nie spełnia tego warunku, jest bowiem dokładną reprodukcją podpisu wykonaną chemicznie lub mechanicznie.
[i]Podstawa prawna: – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0093F42088E1D1804681DAD4CA73E341?id=166935]ustawa z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 153, poz. 1270 ze zm.)[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA