fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Koniec udanego kwartału

Dobre czasy dla inwestorów. Za nami drugi, bardzo udany kwartał. Kolejny może się jednak rozpocząć od spadków, na co wpływ będą miały gorsze nastroje na giełdach zachodnich.
Rzeczpospolita
Skala wzrostu głównych indeksów była niespotykana od lat
Zgodnie z oczekiwaniami ostatni dzień kwartału zarządzający próbowali wykorzystać do podbicia kursów. Tym razem skupili się na spółkach z indeksu mWIG40.
Udało się im – indeks wzrósł na zamknięciu notowań o 0,7 proc., a w całym drugim kwartale o ponad 28 proc. W ujęciu kwartalnym jest to trzeci wynik w historii. Lepiej było tylko w pierwszym kwartale 2004 i czwartym kwartale 1999 roku. Wtedy indeks zyskał ponad 30 proc. Wczoraj najlepiej wypadły walory Kęt. Kurs wzrósł o 6,5 proc. po tym, gdy przedstawiciel zarządu podał, że zysk EBITDA może być w tym roku wyższy, niż zakładano (171 mln zł.). Dobry dzień mieli też właściciele akcji Stalproduktu, które podrożały o 5 proc. Gorzej było na rynku blue chipów. Wskaźnik WIG20 w dużej mierze za sprawą akcji PKO BP stracił 0,8 proc. Ale również tu cały kwartał był bardzo udany. Straty z pierwszych trzech miesięcy zostały z nawiązką odrobione. Indeks ostatecznie zyskał ponad 23 proc. i był to najlepszy kwartalny wynik od początku 2009 r.
WZA BKO BP postanowiło przeznaczyć 1 mld. zł z ubiegłorocznego zysku na dywidendę (1 zł na akcję). Początkowo wiadomość ta pomogła kursowi, ale pod koniec sesji chęć realizacji zysków wzięła górę i ostatecznie kurs spadł o 3,2 proc. Warszawska giełda w ostatnim kwartale zaprezentowała się dużo lepiej niż rynki wysokorozwinięte, gdzie akcje zdrożały o 10 – 16 proc. Gdy jednak spojrzymy na kraje z tzw. koszyka emerging markets (rynki rozwijające się – red.), to sytuacja nie jest już tak korzystna. Po zmianach indeksów widać, że pieniądze inwestorów popłynęły głównie do Rosji, Turcji, Brazylii i na Węgry. Główne giełdowe indeksy w tych krajach zyskały na wartości w pierwszym kwartale przeszło 40 proc. Na giełdach amerykańskich wczoraj indeksy straciły na wartości – Dow Jones – 1 proc., Nasdaq – 0,5 proc. Zdecydował o tym czerwcowy wskaźnik nastojów konsumentów, który nieoczekiwanie spadł do 49,3 pkt. Mimo tego indeks 500 największych firm Standard & Por’s odnotował najlepszy kwartał od 1998 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA