Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Urodziłam się w 1956 r. Pracę w PKP podjęłam w latach 70. i nadal tam pracuję. W tym czasie korzystałam z urlopu bezpłatnego na wychowanie córki. Nie przystąpiłam do OFE. Czy po ukończeniu 55 lat (tj. w 2011 r.) będę mogła przejść na emeryturę? Jak będzie ona liczona? Z jakich lat pracy?
[b]Radzi ekspert Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS [/b]Aby otrzymać emeryturę kolejową w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=82A079923943A27C64FE3545492D1900?id=172511]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych[/link], warunki do jej uzyskania należało spełnić do 31 grudnia 2008 r. Oznacza to, że do tego czasu należało ukończyć: 55 lat (kobieta), 60 lat (mężczyzna), i mieć staż emerytalny: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów pracy na kolei, o których mowa w art. 44 – 45 ustawy emerytalnej.Czytelniczka, która urodziła się w 1956 r., tych warunków nie spełniła. Może jednak przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach (za taką uważa się również pracę na kolei). Musi tylko na 1 stycznia 1999 r. mieć:> 15 lat zatrudnienia na ...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL