fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Odbicie przyjdzie w IV kwartale

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
- W kwietniu inflacja osiągnęła najwyższy poziom i od tego miesiąca zacznie spadać - uważa Dariusz Filar, członek RPP
Cel inflacyjny (2,5 proc. — red.) osiągnie na początku 2010 r. i potem może utrzymać się na tym poziomie — powiedział w wywiadzie dla Radia PIN Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Jeśli inflacja utrzyma się na poziomie celu, to zdaniem Filara trzeba zastanowić się nad nastawieniem w polityce pieniężnej. — Nie wykluczam, że w tym roku może dojść do zmiany nastawienia — mówi Dariusz Filar. — Podwyżki wydają się w tej chwili mało prawdopodobne, nawet jeśli nastąpi w gospodarce odbicie, nie będzie to odbicie szczególnie imponujące.
Wczoraj Rada nie zmieniła stóp procentowych, ekonomiści twierdzą, że zrobi to w czerwcu po otrzymaniu nowej projekcji inflacji. — RPP może zdecydować się na obniżkę stóp jeśli uzna, że zwiększyło się ryzyko pogorszenia koniunktury w Polsce — powiedział w Polsat News członek RPP Andrzej Sławiński. Dodał, że decydujące znaczenie będzie też miało kształtowanie się koniunktury w Europie.
W piątek GUS poda PKB za I kwartał tego roku. Najbardziej optymistycznie ekonomiści twierdzą, że wzrost gospodarczy wyniesie 1 proc., pesymiści prognozują skurczenie gospodarki o 1,8 proc.Dariusz Filar szacuje, że PKB za I kwartał będzie wyraźnie powyżej zera. Jego zdaniem gorsze będą II i III kwartał. — W IV kwartale zaczniemy powolutku pięć się do góry. Mam nadzieję, że w ujęciu rok do roku nie będziemy mieć kwartałów, w których spadniemy poniżej zera, natomiast w ujęciu kwartał do kwartału niestety to się raczej stanie — twierdzi członek Rady Polityki Pieniężnej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA