Lokaty i inwestycje

W czerwcu odsetki bez zmian

Oprocentowanie obligacji dwuletnich oferowanych w sieci PKO BP od najbliższego poniedziałku będzie wynosić 5,5 proc. w skali roku. Tyle samo co w maju. Odsetki od pozostałych papierów też się nie zmienią
Czterolatki w pierwszym roku zapewniają 6,5 proc. odsetek. W kolejnych latach ich oprocentowanie będzie uzależnione od wskaźnika inflacji, do którego dodaje się stałą marżę w wysokości 2,5 pkt proc. W przypadku dziesięciolatek też obecnie znamy tylko oprocentowanie w pierwszym roku – 7 proc. Potem będzie ono wyliczane jako suma wskaźnika inflacji i marży wynoszącej 2,75 pkt proc.
Odsetki od trzylatek wyemitowanych w maju, a sprzedawanych do końca lipca, wynoszą 4,31 proc. w stosunku rocznym. Stawka ta obowiązuje w pierwszym półrocznym okresie, czyli do początku listopada. Potem zostanie wyliczona na nowo na podstawie sześciomiesięcznej stawki WIBOR. Cena emisyjna wszystkich obligacji detalicznych, poza trzylatkami, wynosi 100 zł. W przypadku papierów trzyletnich jest to 99,90 zł, ale tyle płaciliśmy tylko pierwszego dnia sprzedaży. Od tamtego czasu cena codziennie rośnie o wartość naliczonych już odsetek. O 10 gr mniej na każdej sztuce płacą ci, którzy mają dwulatki i czterolatki wykupywane w czerwcu i złożą dyspozycje ich zamiany na takie same papiery z nowej emisji.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL