fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dodatki tylko wyjątkowo

Zatrudniony przepracował osiem godzin w sobotę. W naszej firmie to dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pracownikowi wypłacono normalne wynagrodzenie i 100-proc. dodatek. Czy to prawidłowo?
[b]Nie.[/b] Praca w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy to nadgodziny średniotygodniowe rekompensowane tylko dniem wolnym. Należy go udzielić do końca okresu rozliczeniowego. Wynika tak z art. 151[sup]3[/sup] k.p. Zatem za pracę w tym dniu nie wolno wypłacać żadnych dodatków. Te Główny Inspektorat Pracy dopuszcza tylko wtedy, gdy oddanie dnia wolnego jest fizycznie niemożliwe. Tak będzie przykładowo wtedy, gdy zbliża się koniec okresu rozliczeniowego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA