Dane gospodarcze

25. miesiąc spadku sprzedaży na Węgrzech

Sprzedaż detaliczna na Węgrzech spadła w marcu o 3,6 proc. rok do roku, podał w poniedziałek węgierski urząd statystyczny
Podobnie jak w każdym z poprzednich 25 miesięcy. W lutym po korekcie spadek sprzedaży detalicznej wyniósł minus 3,3 proc. w ujęciu rocznym.
W całym pierwszym kwartale sprzedaż ta spadła o 3,2 proc.W piątek po decyzji Centralnego Banku Węgier (NBH) wzrosły stopy procentowe w tym kraju. Główna stopa procentowa - dwutygodniowych depozytów - skoczyła o 50 punktów bazowych do 9,00 proc. NBH podwyższył też stopę depozytową O/N - o 50 punktów, do 7,50 procent. Była to pierwsza podwyżka stóp procentowych na Węgrzech od października 2000 roku. Analitycy spodziewali się takiej reakcji banku centralnego, ale oceniali, że podwyżka nastąpi najwcześniej w trzecim kwartale. NBH podwyższył 6 maja prognozy inflacji na koniec tego roku do 5,3 proc., z 4,8 proc.
NBH obniżał stopę dwutygodniowych depozytów w tym roku trzykrotnie - 8 stycznia, o 25 pkt. bazowych, oraz 22 stycznia i 19 lutego - o 50 pkt. bazowych. Bank obniżył swoją podstawową stopę w 2001 roku sześć razy - łącznie o 200 punktów bazowych.
Źródło: Reuters

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL