Finanse

W Polsce jest najwięcej gospodarczych optymistów

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Nastroje w naszym regionie są najlepsze od 20 miesięcy. Dane GUS potwierdzają optymizm w Polsce
Po raz pierwszy od września 2007 r. indeks zaufania inwestorów z Europy Wschodniej wyliczany przez instytut ZEW i Erste Bank osiągnął wartość dodatnią. W maju wzrósł do plus 6 pkt. Ten indeks pokazuje nastroje inwestorów na najbliższe sześć miesięcy.
Sytuacja najbardziej poprawiła się w Rumunii – indeks dla tego kraju wzrósł o 26,1 pkt, do 11,7 pkt. Mocno wzrósł także wskaźnik dla Polski – o 21,8 pkt, do 20 pkt. „Polska charakteryzuje się największą liczbą optymistów” – napisali autorzy badania. Większość analityków z Polski spodziewa się umocnienia złotego w ciągu sześciu miesięcy. Badanie przeprowadzono na początku maja wśród 69 analityków z dziewięciu krajów regionu.
Z kolei majowy wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w polskim handlu (podawany przez GUS) wyniósł plus 1 wobec minus 3 w kwietniu. Firmy sygnalizują wolniejszy od przewidywań spadek sprzedaży i w efekcie będą realizować swoje zobowiązania z mniejszymi opóźnieniami. O możliwym pogorszeniu sytuacji mówi 18 proc. badanych (21 proc. miesiąc temu), ale wciąż tylko 19 proc. firm (18 proc.) lepiej ocenia swoją obecną sytuację.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL