fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Tani dolar pompuje notowania

Ropa
Rzeczpospolita
Ceny ropy i metali szlachetnych będą rosły. Na rynku miedzi i aluminium zapowiada się stabilizacja
Jeśli dolar nadal będzie się osłabiał, prawdopodobnie wkrótce miedź będzie kosztowała 4670 dol. za tonę – mówił wczoraj jeden z analityków. Od początku roku z powodu chińskiego popytu i spadku kursu dolara miedź podrożała już o 50 proc.
Tyle że dalszy szybki wzrost cen metalu stoi pod wielkim znakiem zapytania, bo sam tani dolar nie wystarczy. Jej dzisiejsze zapasy są wprawdzie niższe niż w grudniu, ale popyt z Chin wyraźnie słabnie. Także i popyt na aluminium się zmniejszy, ponieważ w kwietniu Chińczycy zrobili rekordowe zapasy tego metalu.
Nie ma się co łudzić. Ropa w najbliższym czasie nie stanieje. Wprawdzie jest mało prawdopodobne, aby spotykający się w przyszłym tygodniu OPEC zmniejszył wydobycie, ale wyraźne wsparcie dla cen stworzył znów chiński popyt oraz spadek zapasów ropy w USA. Bank Goldman Sachs wręcz twierdzi, że wysokie ceny ropy mają swoje uzasadnienie w fundamentach rynkowych. „Rynek jest przy tym zaszokowany wydarzeniami w Nigerii, gdzie rebelianci powrócili do ataków na instalacje naftowe” – czytamy w raporcie Goldmana.
I wreszcie złoto. 960 dol. za uncję wydaje się w zasięgu ręki. Tak drogie złoto napędza i będzie napędzało również ceny srebra, które jest traktowane jako tańsza alternatywa inwestycyjna. 14,79 dol. za uncję srebra to najwyższa cena od dziewięciu miesięcy. A analitycy twierdzą, że to jeszcze nie koniec.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA