Orzecznictwo

Konkurs w dzienniku.pl nie był totalizatorem

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Wczorajszy wyrok w sporze spółki Axel Springer z ministrem finansów ucieszy wydawców, którzy często organizują różne konkursy
[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wczoraj (18 maja 2009 r., sygn. VI SA/Wa 33/09)[/b] decyzje ministra, który konkurs "Wytypuj mistrza" w dzienniku. pl uznał za totalizator.
– Takie oceny mogą prowadzić do niepewności na rynku – mówi radca prawny Tomasz Brudkowski reprezentujący spółkę Axel Springer, wydawcę "Dziennika". Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1D5657A12A94161FFEAF949FA5460BC5?id=171970]ustawą z 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych[/link] uznanie jakiegoś konkursu za grę losową czy zakład wzajemny powoduje skutki podatkowe i karne skarbowe.
Konkurs, ogłoszony tuż przed finałami mistrzostw Europy w piłce nożnej w internetowym dzienniku. pl, polegał na wytypowaniu zwycięskiej drużyny spośród półfinałowej czwórki. Nagrodami dla pierwszych 20 osób za prawidłowe odpowiedzi były m.in. odtwarzacze MP3. Minister finansów uznał, że chociaż konkurs spełniał tylko pewne elementy ustawowej definicji zakładu wzajemnego (odgadywanie wyników sportowego), jest zakładem wzajemnym, totalizatorem. Ustawodawca nigdzie nie zastrzegł, że ma on mieć wszystkie jego cechy. W ocenie spółki do uznania konkursu za zakład wzajemny nie wystarczą niektóre tylko jego elementy. – Gdyby uznać, że takie plebiscyty podlegają ustawie o grach losowych, w ogóle nie można by ich organizować. Ustawa, i tak już restrykcyjna, nie może być stosowana rozszerzająco. Sąd zgodził się z tym i uwzględnił skargę. – [b]Trudności legislacyjne przy określaniu, co uznać za hazard, w połączeniu z ludzką w pomysłowością spowodowały, że ustawa posługuje się tzw. klauzulami otwartymi. Ich interpretacja musi jednak podlegać ograniczeniom[/b] – powiedział sędzia Zbigniew Rudnicki. – [b]O istocie zakładu wzajemnego rozstrzygają wygrane pieniężne. Brak takich wygranych i charakter konkursu powodują, że sąd nie może przyjąć, iż wystarczą tylko niektóre cechy zakładu wzajemnego, by uznać konkurs za właśnie taki.[/b] Wyrok jest nieprawomocny.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL