fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Austriaccy gimnazjaliści rozrabiali w Auschwitz

Wiedeńscy uczniowie podczas wizyty w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz opowiadali antysemickie dowcipy – donosi austriacki dziennik “Die Presse”
Według gazety wycieczka uczniów 17 wiedeńskich gimnazjów do Auschwitz odbyła się pod koniec kwietnia na zaproszenie stowarzyszenia Marsz Pamięci i Nadziei (Morah). Już w drodze w autokarach grupa 16-letnich uczniów z wiedeńskiego gimnazjum Alberta zaczęła wykrzykiwać antysemickie hasła.
Jeden z nich stwierdził, “że musiał istnieć jakiś dobry powód, dla którego wszyscy chcieli pozbyć się Żydów”. – Żydzi powinni trafić do gazu – wtórował mu kolejny. Na miejscu, podczas zwiedzania komór gazowych, w obecności ocalałych z Holokaustu uczniowie zaczęli opowiadać antysemickie dowcipy. “Zamknijcie drzwi, bo gaz ucieknie” – to najbardziej łagodny z nich. Wycieczka została przerwana, a uczniowie odesłani do domu.
W Austrii napisali list z przeprosinami. Mimo tego dyrekcja chce ich wyrzucić ze szkoły, podobnie jak nauczycieli, którzy nie zareagowali, kiedy młodzież skandowała antysemickie hasła. – To, co się tam działo, jest nie do przyjęcia – powiedział rzecznik gimnazjum.
Przed tygodniem grupa 16-letnich austriackich neonazistów zakłóciła też uroczystość upamiętniającą 64. rocznicę wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen, krzycząc: “Heil Hitler” i wznosząc rasistowskie hasła.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA