Czy przedsiębiorca kierowca ma prawo do diety

ROL
Przedsiębiorca, który odbywa podróż służbową, może wliczać w koszty diety w wysokości takiej, jaka przysługuje pracownikowi. Po uchwale Sądu Najwyższego znów odżyły wątpliwości, czy mogą z tego skorzystać także osoby osobiście wykonujące usługi transportowe w ramach działalności gospodarczej
[b]– Prowadzę jednoosobową firmę świadczącą usługi kierowania pojazdami. Dotychczas na podstawie orzecznictwa sądów administracyjnych do kosztów swojej działalności zaliczałem diety. Czy stanowisko Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r. coś w tym względzie zmieniło?[/b] – pyta czytelnik DF.Pytanie dotyczy [b]uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08)[/b], w której sąd stanął na stanowisku, że „kierowca transportu międzynarodowego odbywający podróże w ramach wykonywania umówionej pracy i na określonym w umowie obszarze jako miejsce świadczenia pracy nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 77[sup]5[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2F0696314E690C3E76D7E534B49298A2?id=76037]kodeksu pracy[/link]”. Oznacza to, że kierowcy nie przysługują z tego tytułu żadne dodatkowe świadczenia, np. diety.[srodtytul]Dieta kosztem[/srodtytul]Z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT wynika, że d...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL